Éremgyűjtő találkozó és kiállítást a HSMK-ban
Az éremgyűjtő találkozón az odalátogatók vásárolhattak is az éremcserebörzén. A kiállítás célja volt - egyebek mellett - a tiszteletadás azon országoknak, akik lehetővé tették az egészségügyi eszközök és anyagok beszerzését. A tárlókban ezen 9 ország forgalmi pénzei szerepeltek. A gyűjteményekben pedig több százéves darabok is szerepeltek.
– Általában régóta gyűjteménykezelésben vannak. A magángyűjtés több évszázadra tehető, hiszen történelmi személyek is folytatták ezt a hagyományt. A legköztudottabb az, hogy Széchényi Ferenc éremgyűjteményével és bútorok adományozásával teremtette meg a Nemzeti Múzeum alapjait – árulta el Farkas István, a Nagykanizsai és Keszthelyi Éremgyűjtő Egyesület vezetője.
A kiállításon az éremgyűjtők és a pénztörténet iránt érdeklődők akár több száz ország fizetőeszközeit tekinthették és vásárolhatták meg. Stábunk megkérdezte: melyek a legértékesebbek és hogyan lehet hozzájuk jutni.
– Árveréseken most már elég sok mindent meg lehet szerezni. A különlegesebb dolgokat is, persze pénztárca határozza meg, hogy mit vehet meg az ember. A legritkább: inkább a régebbi dolgokat lehet szép állapotban megszerezni nehezebben, tehát visszamenőleg a 18., 17., 16. és további századok értékeit, amit én gyűjtök – mondta Nézics Ferenc.
Nem csak érmékkel találkozhattak a látogatók. A börzén ugyanis fegyvereket, emléktárgyakat, régi képeslapokat és bélyegeket is megtekinthettek a numizmatika iránt érdeklődők.
G.D.
(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán))