A kerti hulladékot ne égessük

facebook megosztás

Kedvezőbb időjárásnak köszönhetően szinte minden háztartásban megkezdték a kerti munkálatokat. A fák, szőlők metszése már javában tart és lassan a fűnyírási időszak is megkezdődik. Ezekkel a munkálatokkal minden esetben együtt jár, hogy növényi hulladék keletkezik és ez a gazdáknak mindig nagy problémát okoz.

Az önkormányzati rendeletek a legtöbb esetben biztosítanak olyan időszakot, amikor a kerti hulladékot el lehet égetni. Ez a módszer ugyan a könnyebb megoldás, de nem a legjobb megoldás!

A növényi hulladékok elégetésével a felhalmozott értékes szerves anyagokból hamu lesz, mely csak korlátozottan képes javítani a talajt. Sokkal célravezetőbb lenne a komposztálás, amely ugyan fáradtságosabb az égetésnél, de a maradéktalanul elbomló szerves anyagból jóval hasznosabb humusz képződhetne. Az értékes szerves anyag értelmetlen megsemmisítése mindemellett számos kockázattal jár.

Mi is az a komposztálás?

A komposztálódás egy olyan biológiai folyamat, amely a hulladékok, melléktermékek szerves anyagait humuszszerű anyaggá alakítja át. A kertészetekben régóta ismert és alkalmazott módszer. A lezajló folyamat a biológiai oxidáció, valamint földlakó élőlények tevékenysége, mely a szerves anyagokat lebontja. A komposztálás a levegő oxigénjével történik, aerob folyamat. A komposztálással keletkező anyagok: szén- dioxid, valamint ásványi sók, melyek trágyaként használhatók. A folyamat során részben humusz is keletkezik.

Amennyiben mégis elégetjük a kerti hulladékot fontos pár szabályt tudni!

Általános érvényű szabály, hogy amennyiben a lángok gyújtását jogszabály vagy rendelet nem tiltja, kizárólag akkora tüzet keltsünk életre, amekkorát el is tudunk oltani. A lángokat egy pillanatra se hagyjuk felügyelet nélkül, és még a tűzgyújtás előtt gondoskodjunk azokról az eszközökről és oltóanyagoktól, amelyekkel a tüzet később elfojthatjuk. Különösen fontos, hogy ne csak a lángokra, de a parázsló részekre is figyeljünk, a hirtelen feltámadó szél ugyanis könnyedén felkaphatja a parazsakat, amely a tűztől akár több tíz méterre is újabb lángokat okozhat.

A szabadtéri tűzgyújtást szabályozó kormányrendelet értelmében a kerti munkákból – például növényzetvágásból vagy növénytermesztésből – származó elszáradt hulladékot tilos meggyújtani, kivéve, ha ezt külön jogszabály engedélyezi.

Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.