A Nyugat-Dunántúlon jártak tanulmányúton a Pécsi Tudományegyetem joghallgatói

facebook megosztás

2019. szeptember 13-án a Pécsi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Kar Alkotmányjogi Tanszékének tanszékvezetője, dr. Tilk Péter egyetemi docens vezetésével jártak a Szombathelyi Törvényszéken az alkotmányjogi tanszék tudományos diákkörének hallgatói, akiket dr. Andor Szabolcs törvényszéki elnök és dr. Szőke Zoltán, az Észak-dunántúli KMRK megbízott kollégiumvezetője fogadott. A joghallgatók látogatásáról a Szombathelyi Törvényszék Sajtóosztályától kértem részletekbe menő tájékoztatást.

E látogatásnak, szakmai megbeszélésnek külön hangsúlyt adott, hogy ebben az évben ünnepeljük a Horváth Boldizsár volt igazságügy-miniszter előterjesztésében elfogadott, a bírói hatalom gyakorlásáról szóló 1869. évi IV. tc. 150 éves évfordulóját. Kevesen tudják, hogy Horváth Boldizsár Szombathely szülötte, a város főjegyzője, majd országgyűlési követe volt.

A szakmai megbeszélés első részében dr. Andor Szabolcs törvényszéki elnök és Szabó Ákos könyvtáros tájékoztatta a résztvevőket a Szombathelyi Törvényszék történetéről, kiemelve a törvényszék életében meghatározó jelentőséggel bíró bírákat, így a 130 évvel ezelőtt átadott Vas megyei törvényszéki épület avatásának időszakában törvényszéki elnökként működő Zsitvay Leót, aki máig irányadóan fogalmazta meg a bírói függetlenség mibenlétét.

A hallgatók részletesen megismerhették az 1900-as évek elején a Szombathelyi Törvényszéken bíróként, majd törvényszéki tanácselnökként működő Gayer Gyula munkásságát, aki a bírói munkája mellett neves botanikus is volt, a Szegedi Egyetemen Növényrendszertani magántanárként (is) működött. A bírói tevékenysége mellett főleg a botanika területén kiemelkedő bíró személyén keresztül a hallgatók betekintést nyerhettek a bírói hivatás szépségeibe.

Dr. Andor Szabolcs elnök vezetésével a digitális bíróság eddigi eredményeiről is tájékoztatást kaptak a résztvevők, majd a gyakorlatban is „kipróbálhatták”, milyen is egy távmeghallgatás.

A szakmai megbeszélés, látogatás második felében dr. Szőke Zoltán megbízott kollégiumvezető – a bírói hatalomról szóló törvény 150 éves évfordulójához is kapcsolódóan – előadásának elején az 1869. évi IV. törvénycikk máig ható jelentőségét részletezte, elemezte, külön is hangsúlyozva az igazságszolgáltatás és az közigazgatás egymástól való elválasztását, a bírói hivatás kialakulását.

Ehhez kapcsolódóan előadásában még kitért a mai magyar bírósági szervezet rendszerére, külön megemlítve – a bírósághoz való hozzáférés oldaláról is megközelítve – a közigazgatási bíráskodással összefüggő eddigi jogalkotási folyamatot. A tudományos diákkör hallgatói ezután közjogi jogeset-megoldó versenyen is részt vettek.

A látogatás végén a kollégiumvezető minden résztvevőnek emlékül adta Horváth Boldizsár volt igazságügy miniszternek a képviselőházban az 1869. évi IV. tc. előterjesztésekor tartott beszédjéről készített reprint kiadás másolati példányát, a korabeli törvénycikk szövegével együtt. Zárásként pedig a megbízott kollégiumvezető – Horváth Boldizsár munkásságára utalva – egy 1927-es jubiláris emlékalbumban írtakra utalt: „Amint a magyar Kossuth az egész emberiségé, úgy a szombathelyi Horváth az egész Magyarországé volt, míg első kétségtelen Magyarország legnagyobb fia, úgy Horváth Boldizsár Szombathely legnagyobb fia volt”.

Papp Attila

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.