Szörnyetegek, mutánsok, evolúció – Tudományos előadás a BLG-ben
Szörnyetegek, mutánsok, evolúció címmel tartott előadást Hoffmann Gyula egyetemi docens pénteken a Batthyány Lajos Gimnáziumban. Az élővilág fejlődésének történetét taglaló eseményt a Nemzeti Tudósképző Akadémia Nagykanizsai Területi Központja szervezte.
Valójában a genetikáról lesz szó, az előadás vázát azt a muslinca adja, azt szeretném ezzel megmutatni, hogy az ezen az élőlényen végzett kutatásokból milyen általános következtetéseket lehet levonni – kezdte az előadó. Hoffmann Gyula a téma bonyolultsága miatt, közérthetőbben, illusztrációk segítségével igyekszik átadni a tudást a diákoknak.
- Ádám és Évától indulok majdnem. Goethetől indulok egészen pontosan, nem a tarajostól, hanem a német költőóriástól. Ő figyelte meg azt, hogy ami a növényekből kilóg, az igazából gyakorlatilag levelekből alakulhatott ki, és kereste is az ősnövényt, de ő nem találta, de aztán a hálás utókor megtalálta. Úgy gondolom ezt a fajta alapot, és meg is emlékszik róla, hogy ő is ilyesmin gondolkodott, ami egy kész csoda abban a korban - mondta el Hoffmann Gyula.
Ahogy a program figyelemfelkeltő címe is jól mutatja, a mutánsok, korábban szörnyeknek nevezett, valamilyen mássággal élő állatok és emberek is szóba kerültek.
- Hogyha valami nagyon eltért az általánostól, arra hajlamosak voltak azt mondani, hogy szörnyeteg. És hát bizony abban a nagy könyvben, amiben ezeket a szörnyetegeket összeszedi a nagy Bateson, aki ennek a fogalomnak tulajdonképpen az egyik atyja, abban nagyon sok ember is van. Egy nagyon híres példa, ha valakinek a tenyere közepén meghúzunk egy vonalat, akkor nincsen aszimmetria - árulta el Hoffmann Gyula.
Mint megtudtuk, ez a kutatási téma meglehetősen népszerű a fiatalok körében, Hoffmann Gyula előadásait is mindig nagy érdeklődés övezi. A szakemberrel készült teljes interjúnkat megtekinthetik egy következő magazinműsorunkban.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa Médiaház)