Polgári családtól származó kannapár lett a hónap műtárgya
Egy 1880-as évekből származó kannapár lett a hónap műtárgya májusban a Thúry György Múzeumban. A kiállított relikviák a fűszer- és csemegekereskedő Teutsch Gusztáv családjának hagyatékából származnak.
A bemutatott kannapárról kevés információ maradt fenn az utókornak, így nem tudni, hogy pontosan mikor készült és hogyan került a Teutsch-család birtokába. Az biztos, hogy a múzeum 1976-ban vásárolta meg a családfő feleségének halálát követően. A kannák 800-as finomságú ezüstből készültek, ezt a készítők egy szabad szemmel alig látható fémjellel is megjelölték.
- A nagyobb ezüsttárgyakba mindig egy Diána-fejet ütöttek bele, az istennőnek egy kis hold van a fején. Attól függ, hogy hogyan keretezik az orcáját, tehát íves és szögletes vonalakkal, ez mutatja meg a finomságát, hogy 950, 900, 800-as vagy 750-es. A mi kancsópárunknál ez azt jelenti, hogy 800/1000 az ezüstfinomsága és a Diána-fej körül egy kis ötszirmú virágkeretezés van. Tehát ez a finomságot mutatja, nem pedig mesterjegyet – mondta el Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
A kanna egykori tulajdonosa, Teutsch Gusztáv meghatározó szereplője volt az 1920-as, ’30-as évek Nagykanizsájának. 1920-tól üzemeltette a saját drogériáját és fűszerkereskedését, amely egyedülálló volt akkor a városban.
- Ő sok-sok kereskedésben kipróbálta magát. Tehát nemcsak fűszercsemegét, hanem fotócikkeket is kezdett árulni. A ’40-es években fakereskedelemmel foglalkozott, Budapesten árulta a fatermékeit egy nagy üzletben. A Vacuum Oil Companynak ő egy lerakata lett és a városháza előtt egy kis benzinkút is működött a ’30-as években. Tehát valóban egy jó eszű és egy jó képességű kereskedő volt és ezt hasznosította is – tudtuk meg Kunics Zsuzsannától.
A hónap műtárgya május végéig látható a Thúry György Múzeumban. A kiállított relikviáról bővebb összeállítással jelentkezünk egy későbbi műsorunkban.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)