Nem jó ötlet fákat kivágni a madarak szaporodásakor, de szerencsére van jobb megoldás
A tavasz és a kora nyár rengeteg állat és növény számára fontos szaporodási időszak, köztük a madaraké is. Ilyenkor különösen károsak tudnak lenni a bokor- és fakivágások, amelyek a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvény tartalmával is ellentétesek. Persze sok esetben indokolt a fakivágás, a szervezet ezért alternatív megoldásokat is javasol.
Szombaton lesz a Madarak és Fák Napja, a közelgő esemény miatt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen károsak a mostani időszakban végzett vágások, amelyek védett állatok pusztulásához is vezethetnek.
A fák kivágását mindig lehet magyarázni, az MME szerint azonban sosem ez az egyetlen helyes megoldás. Egy balesetveszélyes fa teljes eltüntetése helyett például megoldás lehet annak ágainak jelentősebb visszavágása. Ezzel a veszély megszűnik, de a fa megmarad továbbra is árnyékot és az állatok számára élőhelyet biztosítva.
Megoldás lehet még a fa úgy nevezett magas törzsmeghagyásos, nem teljes kivágása: ekkor az ágakat levágják, de a törzs egy része megtámasztva a helyén marad, ahol továbbra is odút, fészket készíthetnek a madarak, a korhadó törzs pedig védett rovarokat is odavonzhat.
A madarak költési időszaka márciustól akár nyár közepéig is tarthat, így az ekkor végzett teljes kivágások rendkívül kockázatosak rájuk nézve. Persze a bokor- és fakivágás sok esetben indokolt, a szervezet ezért azt javasolja, hogy az alternatív megoldások mellett a téli fakivágással csökkentsék az okozott károkat.
Az MME arra kér mindenkit, hogy ha bel- vagy agrárterületeken természetkárosító kivágásokat tapasztalunk, értesítsük az adott megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályát és a területileg illetékes nemzetipark-igazgatóságot.
telex.hu