Lakásfelújítás: a lakástulajdonosok harmada ezt tervezi idén – de miből?
Tízből hat magyar szerint most éri meg belevágni a lakásfelújításba, mert később drágább lehet. A többség megtakarításból fedezné a felmerülő költségeket, ötödük azonban pénzintézeti hitellel, jellemzően 2-3 millió forintos személyi hitellel egészítené ki forrásait. Többségében 1-2,5 millió forintnyi megtakarítással terveznek belevágni a munkálatokba, a SZÉP-kártyások fele a lakására is tervez költeni a keretéből.
A lakástulajdonosok harmada tervez felújítani idén – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.
A magyarok többsége további inflációra számít az építőiparban, ezért ha anyagi helyzetük engedi, inkább belevágnak az elmúlt években esetleg halogatott beruházások megvalósításába – összegezhető a fokozódó felújítási kedvet tükröző felmérés tanulsága.
Milyen lakásfelújításokat terveznek idén a legtöbben?
Kisebb-nagyobb munkálatokba kezdene idén a lakástulajdonosok 29 százaléka. Ez az arány 12 százalékkal magasabb a három évvel ezelőtt mért adatnál, ami a felújítási kedv érezhető visszatérésére utal.
Az átalakítások 66 százaléka családi házakat érint, a felújítást tervezőknek csak negyede gondolkodik kizárólag egyetlen teendőben, többségük listáján átlagosan négy tétel sorakozik.
- A legtöbben festést, tapétázást (57 százalék) szeretnének,
- egyharmaduk a konyhát és a fürdőszobát tenné szebbé,
- negyedük pedig a burkolatok cseréjét, külső felújítást (színezés, vakolás) vagy nyílászárók cseréjét tervezi.
Sokan a felújítással egy időben háztartási gépeket vagy bútorokat is beszereznének:
- a lakosság 31 százaléka tervezi idén háztartási gép vásárlását,
- ötödük valamilyen nagygépet is venne,
- 22 százalékuknál pedig a bútorbeszerzés a téma.
Háztartási gépekre átlagosan 196 ezer, bútorokra 237 ezer forintot szánnának a Cofidis Hitel Monitor adatai szerint.
Hitelből inkább fizetnék a nagyobb átalakításokat
A lakásfelújítást tervezők fele egymillió forint alatti kiadással számol, másik felük azonban jóval nagyobb összeggel kalkulál a munkálatokra: az átlagköltséget 2,5 millió forintra becsülik.
Ez ugyan 700 ezer forinttal több, mint amennyit 2022-ben szántak rá, de reálértéken nézve valójában kisebb a tervezett költségvetés.
A hitelfelvételt tervezők átlagos költségvetése 3,9 millió forint, aminek több mint felét fedeznék pénzintézeti kölcsönből.
Alternatív források: VOP, SZÉP-kártya és állampapír
Jelentősen befolyásolja a felújítási terveket a Vidéki Otthonfelújítási Program, ahol elérhető az állami támogatás, nagyobb arányban terveznek beruházásokat, főleg az alacsonyabb jövedelmű háztartásokban.
A SZÉP-kártyát érintő idei szabálymódosítás, amely lehetővé teszi bizonyos felújítással kapcsolatos termékek megvásárlását az egyenleg terhére, szintén jelentős érdeklődést generált: a SZÉP-kártyával rendelkező felújítók közel fele tervezi, hogy kihasználja a lehetőséget.
Emellett az állampapírból származó kamatokat is sokan fordítanák lakásfelújításra, az állampapírral rendelkező felújítók egyharmada legalább részben ebből finanszírozná a kiadásokat.
Többen tartanak a felújítás buktatóitól
A magyar ingatlantulajdonosok többsége jellemzően csak ötévente vagy ritkábban szánja rá magát egy felújításra.
Az idénre munkálatokat tervezők
- fele legfeljebb egy hónapos időtartammal kalkulál,
- harmaduk ennél hosszabb idővel, de legfeljebb fél évvel.
Sokan leginkább a költségeket befolyásoló nehézségektől tartanak, eszerint
- 57 százalékuk fél attól, hogy a tervezettnél többe kerül az alapanyag,
- 49 százalékuk az előre nem látott pluszmunkáktól,
- 46 százalékuk szerint többe kerülhet a munkadíj,
- 34 százalék pedig egyenesen attól, hogy becsapják a vállalkozók.
Sokan aggódnak a stressz miatt is, a családi vagy párkapcsolati konfliktusoktól való félelem a felújítók 25 százalékánál van jelen.
Hitelfelvételre készül a magyarok tizede
A magyarok közel harmada állítja, hogy kényelmesen kijön a jövedelméből, különösen a kistelepüléseken élők közérzete javult e téren. A háztartások anyagi helyzettel kapcsolatos várakozásai szintén pozitív irányba mutatnak, és visszatértek a 2024-es év eleji szintre.
A magyarok 11 százaléka tervez hitelt felvenni a következő egy évben.
A legnépszerűbb hiteltípus továbbra is a személyi kölcsön. A tervezett hitelösszeg jelenleg egymillió forint.
A leggyakoribb hitelcélok a lakásvásárlás és -felújítás (29-29 százalék), harmadik helyen az autóvásárlás áll (20 százalék). A hitelt tervezők 15 százaléka egészségügyi kezelést finanszírozna, ugyanennyien (15 százalék) másik hitelt váltanának ki.
vg.hu