Kegytárgyak is szerepet kapnak a múzeum húsvéti tárlatán

facebook megosztás

A húsvét jelképeiből nyílt kamarakiállítás a Thúry György Múzeumban. A tárlaton az ünnep népi és szakrális jelképei egyaránt megtalálhatóak. 

Az intézményben minden évben igyekeznek egy kisebb kiállítással tisztelegni a húsvéti hagyományok előtt. Az egyik legjelentősebb népi hagyománynak a tojásfestés számít, a vitrinekben is helyet kaptak viaszolt, karcolt vagy zománcfestéssel készült darabok A híres Inkéről és Véséről származó háromszor hímes tojások szintén több évtizede megtalálhatóak a múzeumi gyűjteményben.

- Ezek a tojások még nem voltak kifújva. Azt el kell mondanom, hogy a magyar néphagyományban nincs kifújt tojás. Ez már a 20. század végén - 21. század elején lett divat. Viszont ezek a tojások, ezek dolgozó anyagok, ezért minden kis tojást igyekeztek megfúrni, hogy nehogy szétrobbanjanak. Nagyon sérülékeny anyag, úgyhogy nagyon örülünk, ha bármi is megmarad ezekből. Az 1950-es évektől folyamatosan jelen van a gyűjteményben a hímes tojás – árulta el Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos-főmuzeológusa.

múzeum

A kiállításon más, vallási jellegű jelképek is megtalálhatóak, például a talpas kereszt, vagy az utolsó vacsorát és a passiót ábrázoló olajnyomatok. Gyanó Szilvia elmondta, a szenvedéstörténet bemutató alkotások egyre kevésbé elterjedtek a háztartásokban. 

- Megjelennek például a türelemüvegekben is, ahol ugyanazokat a tárgyakat, amik rajt vannak a képen megjelenítették kifaragva is és gyakran még a nevüket is ráírták. Ott vannak még az archaikus népi imádságok, amik el is mesélik, hogy hogyan történt ez a szenvedéstörténet. A szenvedéstörténethez hozzátartozik a fájdalmas anyaábrázolás vagyis a Pieta, ami régen gyakrabban előfordult az otthonokban, illetve a szent sírnak az ábrázolása az is ott volt olajnyomatokon esetleg üvegképeken is – fogalmazott Gyanó Szilvia.

A kiállítást úgy állították össze, hogy az időrendben mutassa be a nagyhét eseményeit. A tárlat a húsvét utáni hétig látogatható a Thúry György Múzeumban. 

K.T.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.