Lényeges változás jön a magyar iskolákban a diákok érdekében
2025. július 1-től új iskolai szék vásárlásakor már csak gerincvédő iskolai székeket lehet beszerezni. A gerincvédő székekkel kapcsolatban a Belügyminisztérium már kiküldte az erről szóló tájékoztatást az iskolafenntartóknak és igazgatóknak, a döntést azzal indokolták, hogy a tanulók egészségének védelme népegészségügyi, pedagógiai és össztársadalmi cél, a sok ülés miatt pedig fontos, hogy a szék segítse a helyes ülést.
A tárca döntésével kapcsolatban Somhegyi Annamária reumatológus a magyarnemzet.hu-nak úgy fogalmazott: a lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy a hazánkat is sújtó porckopásos gerincbetegségeket visszaszorítsuk.
„Azért fontos, hogy a gyerekek gerincvédő székeken üljenek, mert így a derekukat a szék támlája meg tudja támasztani, ez pedig az ülés által a porckorongokra gyakorolt többletnyomást csökkenti. Ha mozgásszervi szakember vizsgálja meg az iskolások gerincét, akár 80 százalékuknál is eltérést talál, s ennek túlnyomó részét szintén a tartási rendellenességek képezik, melyek túlterhelik a gerincet” – hívta fel a figyelmet.
„Az ülő életmód már minden korosztályt érint, a digitális eszközök ideje korán, még az óvodás kor előtt bekerülnek a legkisebbek életébe, amelyek amellett, hogy kiszorítják a szabad mozgást és károsítják a gyermekek agyi és idegrendszeri fejlődését, még fájdalmas betegségeknek is megágyaznak: a sok ülés miatt a csigolyák közti porckorongra nehezedő nyomás fokozódik, emiatt az a víztartalmából veszít, így a porckopásos folyamat hamarabb kezdődik el, amely egyenes utat jelent a porckopásos betegségekhez, például a porckorongsérvhez” – tette hozzá a szakorvos.
Somhegyi Annamária kifejtette, a gerincvédő iskolai szék lényege egyrészt, hogy méretezése a tanulók testméreteihez igazodik, másrészt, hogy a háttámla ott van, ahol a derekat meg tudja támasztani. „Természetesen otthonra is ilyen székek valók a gyermekek részére. És természetesen a helyes ülésre is rá kell nevelni a gyermekeket, mert jó széken is lehet rosszul ülni. Helyes üléskor a fenekünkkel egészen hátracsúszunk, hogy a jó helyen levő háttámla (helyesebben: deréktámla) megtámaszthassa a derekunkat. Helytelen üléskor előrecsúszva ülünk, szinte elfekszünk a széken, a derekunk a levegőben lóg” – magyarázta egyebek mellett.
A szakember arról is tájékoztatott, hogy az iskolai székeket a pedagógusoktól érkező információk alapján rendeli a fenntartó, tehát lényegében a megfelelő méretű gerincvédő székeket a pedagógusoknak kell majd „megrendelniük”, ehhez azonban kapnak segítséget: a tanárok oktató kisfilm és egy táblázat segítségével tudják majd kiválasztani a megfelelő méretezésű székeket. Ezen felül pedig az iskolai védőnőktől és iskola orvosoktól is segítséget kérhetnek majd a pedagógusok, hogy a gyerekek korosztályának megfelelő, gerincvédő székeket tudják majd beszerezni.
infostart.hu