Indul a Balatoni viharjelzés

facebook megosztás

Április elsején indul a viharjelzés a Balaton három medencéjében, a Velencei-tónál, valamint a Tisza-tónál – közölte Horváth Ákos, a jelzéseket kiadó siófoki obszervatórium vezetője a HírBalaton megkeresésére.

A meteorológus figyelmeztetett arra, hogy rendkívül változékony tud lenni a Balaton időjárása, ezért komolyan kell venni a viharjelzéseket. Egy-egy helyi zivatar 20 perc alatt is kialakulhat, az észak-nyugatról érkező hidegfrontok olykor váratlanul törnek be a térségbe, és különösen veszélyesek lehetnek a dél-nyugat felől, erős széllel érkező zivatarláncok – sorolta a példákat. Figyelembe kell venni azt is, hogy eltérők lehetnek a jelzések a tó három medencéjében – tette hozzá.

A jelzéseket – amit a HungaroMet Zrt. siófoki viharjelző obszervatóriumából adnak ki –, a Balaton körül jól látható, a katasztrófavédelem által üzemeltetett fényjelző rendszeren kívül telefonos alkalmazásokon keresztül is lehet követni (pl. Tavihar, Meteora).

Horváth Ákos felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelzések mellett érdemes ránézni az időjárási körülményekre is a telefonos alkalmazásokban, vagy a www.met.hu/balaton oldalon, hiszen például egy másodfokú viharjelzés jelenthet 60 km/órás szelet, de 120 km/órás széllökéseket is.

A Balaton Európa egyik legbiztonságosabb tava azok számára, akik figyelik a viharjelzéseket és betartják a szabályokat – hangsúlyozta a meteorológus.

Ezt kell tudni a viharjelzésről: 

A viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer.

  • Ha nincs viharjelzés, nem égnek a lámpák.
  • Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni.
  • Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

A rendszer fejlesztésének köszönhetően egy pontról legalább három viharjelzőpont látható.

Nemcsak tóparton, hanem online is lehet tájékozódni a viharjelzés aktuális állapotáról. A rendszer nyomon követhető katasztrófavédelem honlapján.

A balesetek megelőzése érdekében érdemes komolyan venni a viharjelzéseket. Vihar idején ne csak a nagyobb tavaknál mellőzzük a fürdőzést. Ha villámlik, jöjjünk ki mindenféle folyóból, tóból, medencéből, és menjünk be egy közeli épületbe.

Baj esetén használja a vízimentők ingyenes segélykérő alkalmazását, a BalatonHelp-et:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codevision.balatonhelp
https://apps.apple.com/hu/app/balatonhelp-vmsz/id757149529?ign-mpt=uo%3D4

További információk a BalatonHelp szolgáltatásról: https://balatonhelp.hu/

hirbalaton.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.