Egyelőre bizonytalan, hogyan fog működni a gyakorlatban a TÉR

facebook megosztás

Egyelőre bizonytalan, hogy hogyan fog működni a gyakorlatban a pedagógusok teljesítményértékeléséről szóló rendszer. Mezriczky Lajos, a Rozgonyi Úti Általános Iskola igazgatója szerint van pozitívuma a rendeletnek, de az is biztos, hogy sok esetben fog fennakadást, esetleg konfliktus okozni az intézményekben. 

A Belügyminisztérium rendelete még 2024 áprilisában jelent meg. A rendszerrel való ismerkedés után szeptember elsejétől 30-ig volt lehetőségük arra, hogy a pedagógusok meghatározzák maguknak azt a három teljesítménycélt, amit a 2025 március és június közti időszakban értékelnek. Egészen leegyszerűsítve, a pedagógusokat iskolájuk igazgatója, az igazgatókat pedig az iskola fenntartója által kijelölt személy értékeli.

rozgonyi

- Ez nem úgy van, hogy az igazgató egy személyben dönt, bár a felelősség az övé. Tehát ő mondja ki azt, hogy a 80-100 százalék kategóriába eső pedagógusok közül ki az, aki kaphat, és milyen mértékben kaphat bérfejlesztést, béremelést. Az igazgató segítői, a vezetőhelyettesek, a munkaközösség-vezetők és maga a pedagógus, mert az önértékelést is beépítették ebbe az értékelési rendszerbe. Ha ne adj Isten az önértékelés és a közreműködők, a vezetők értékelése nagy eltérést mutat, ebben az esetben is és egyébként is kötelező lefolytatni a szóbeli egyeztetést - árulta el Mezriczky Lajos, a Rozgonyi Úti Általános Iskola igazgatója. 

Az igazgató hozzátette, feltételezhetően azért alakult ki ez az újítás, hogy a minőségi munkát és a fejlesztéseket biztosítsák. Nem utolsó szempont az sem, hogy a jól teljesítő kollégák ne csak erkölcsi, hanem anyagi dicséretet is kaphassanak.

- A megjelent jogi környezetben lévőtől egy bizonyos értékig, e között a feltételeknek megfelelő alapilletmény illeti meg a pedagógust, ennél kevesebb nem lehet. A teljesítményértékelés ugye a lehetséges 0-50 a fejlesztésre szoruló, 50-79 között az átlagos, és a 80-100 közti kategória pedig a kiváló pedagógus. Ha valaki a 80-100 kategóriába esik, ebben az esetben lehetőség van, nem kötelező jelleggel mindenkinek, de lehetőség van úgynevezett béreltérítésre, tehát az anyagi kereteken belül plusz bért adni neki - fogalmazott az igazgató. 

Mezriczky Lajos szerint az egyértelmű plusz adminisztráció és nehézségek mellett pozitívum, hogy az úgynevezett TÉR segítségével a pedagógusok reflektálhatnak saját munkájukra, az egyéni eredményekkel pedig az intézményi mutatók is javulhatnak. A témában készült teljes interjút megtekinthetik a Nagykanizsa Ma következő adásában. 

SZ.F.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.