Kanizsai származású neurobiológus, Dénes Ádám tartott előadást a BLG-ben

facebook megosztás

Az idegrendszer gyulladásos hátterű betegségeiről hallhattak előadást a diákok ma délelőtt a Batthyány Lajos Gimnáziumban. Dénes Ádám neurobiológus az egyes kórképek mellett, a fejlődés során felmerülő káros hatásokról, az agyban található immunsejtekről és a koronavírus hatásairól is beszélt.

Az ember egy rendkívül komplex lény, ezen belül pedig az idegrendszer a legkomplexebb szerv – szögezte le Dénes Ádám immunológus, neurobiológus. Mint mondta, igyekszik átadni a diákoknak, hogy az idegrendszert máshogy kell tanulmányozni, mint a többi szervünket, valamint azt, hogy annak kutatása szorosan összefonódik az életmódunkkal.

– Amikor például valaki életmóddal összefüggő betegségeket próbál megelőzni vagy azokat próbálja meg kikúrálni, akkor itt óriási összefonódás van a klasszikus krónikus betegségek, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás, vérzsír, elhízottság és például az idegrendszeri betegségek között. Például, hogy hogyan tud valaki tanulni, mennyire fog jól aludni, lesz-e depressziós vagy nem. Ezek rólunk szólnak. Az életmódunk alapvetően meghatározza azt, hogy ezek a betegségek milyen valószínűséggel alakulnak ki, még akkor is, hogyha életmódváltással nem kerülhetőek el teljesen – fogalmazott Dénes Ádám.

blg

Dénes Ádám a helyi kötődésére is kitért, hiszen mint azt elárulta, Nagykanizsán nőtt fel. Ennek kapcsán kiemelte, nem szabad azt érezniük a fiataloknak, hogy egy vidéki városból indulva, nem lehetnek sikeresek bármilyen szakmában.

– Engem mindig érdekelt minden, ami mozog és minden, ami él. Érdekelt a biológia, a növények, a halak. Minden, ami mozog. Mindig érdekelt, hogy az élet hátterében milyen folyamatok vannak, és aztán a véletlenek sorozata hozta azt, hogy én ezzel tudok ma már hivatalosan foglalkozni. Nagyon nagy szerencsémnek tartom, hogy pont úgy alakult az én életutam, hogy sikerült egy laboratóriumot csinálnom, sok időt töltöttem külföldön, nagyon sok nemzetközi kapcsolatom, kollaborátorom van – árulta el Dénes Ádám. 

A szakember hozzátette, fontos, hogy az előadás során érintett kérdések már ebben a korban a diákok látóterébe kerüljenek, ugyanis azok hozzásegíthetik őket az egészséges életmódhoz. A témával részletesebben TestTrend című magazinunk következő adásában foglalkozunk.

T.CS.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.