Huszonnyolc nap alatt elérhető a digitális egyensúly – Generációkutató beszélt a részletekről
A digitális egyensúly került a fókuszba a Szülőakadémia csütörtöki előadásán. A Hevesi Sándor Művelődési Központban szervezett programon Szűcs Sándor generációkutató egy huszonnyolc napos életmódváltási tervet is bemutatott az érdeklődőknek, aminek lényege az elektromos eszközökhöz való hozzáállás megváltoztatása.
Az előadás-sorozat tavaly ősszel kezdődött, azóta számos témáról, például a digitális szakadékról, az alfa generációval kapcsolatos kihívásokról és a fiatal felnőttek olvasási szokásairól is szó volt. Szűcs Sándor elmondta, minden alkalommal igyekszik kiemelni, hogy nem az okoseszközök, hanem azok túlzott használata jelenti a problémát. A generációkutató a csütörtöki eseményen a digitális egyensúlyra helyezte a hangsúlyt.
– Az életmódváltásnak a kulcsa a pici szokásoknak a megváltoztatása és ezeknek a pici szokásváltozásoknak az egymásra építése. Minden életmódváltozás azzal kezdődik, hogy először megnézzük, hogy hogy állunk. Lesz arról szó, hogy le kell csekkolni a képernyőidőt, rendet kell tenni a telefonunkban, a számítógépünkben, az alkalmazásokban, ehhez lesznek majd iránymutatások. Utána jön az, hogy elkezdjük az elektronikus eszközeinkhez való hozzáállásunkat és szokásainkat megváltoztatni, a szokásokat kiváltó ingerektől egy kicsit távolságot tartunk – árulta el Szűcs Sándor.
Ilyen például az értesítések kikapcsolása, amire a szakértő szerint akkor van szükség, amikor valaki érzékeli saját magán, hogy az alkalmazások túlzottan lekötik a figyelmét. Szűcs Sándor kitért arra is, hogy az egyes generációk átlagosan mennyit időt töltenek a képernyők előtt.
– Van egy olyan statisztika, a tavalyi év végén jött ki, ezt minden évben mérik, hogy mennyi a képernyőideje az embereknek, ennek van egy világátlaga, ez most 7,3 óra, kétévesen 2,6 óra. A Z generációsoknak 9 óra a napi képernyőideje – tudtuk meg Szűcs Sándortól.
Az előadás-sorozatból még három téma van hátra. A következő alkalmon a felnőtté válás kitolódásáról hallhatnak az érdeklődők, ami a generációkutató szerint elsősorban a fiatal férfiakat érinti. A témáról bővebben is beszámolunk a Családias következő adásában.
T.CS.
(Képek: Kanizsa Médiaház)