Hideg napok, meleg gondoskodás – télen is az állatokért

facebook megosztás

Szalmával bélelt búvóhely, friss víz és több táplálék. Ezek a kinti macska- és kutyatartás alapvető elemei a téli időszakban, de a megkérdezett állatvédők szerint a lakásban tartott négylábúak is nagyobb körültekintést igényelnek a hideg idő miatt. A madáretetést is érdemes elkezdeni a fagyok beköszöntével, a lapunknak nyilatkozó szakértő azonban felhívta a figyelmet, ha valaki nem megfelelő eledelt rak az etetőbe, az állat életébe is kerülhet.


– Plédekkel és rongyokkal többet ártunk a kutyának, mint segítünk – intett Wild Zsuzsanna. Az Együtt egy életért, ártatlan állatokért egyesület tagja elmondta, a téli hónapokban inkább szalmával, esetleg forgáccsal kell bélelni a szabadban tartott állatok fekhelyét. Kiemelte, ilyenkor érdemes lehet a négylábúakat beengedni a házba, de az ivóvízzel kapcsolatban is odafigyelésre kéri a gazdákat. – Mikor kint is mínuszok vannak, akár nappal is, akkor nagyon gyorsan be tud fagyni a víz. Akinek lehetősége van mindenképpen naponta többször cserélje, esetleg egy kis langyos víz is jó – fogalmazott.

Macskák esetében is kockázatos lehet a hideg időjárás. A búvóhelyekkel kapcsolatos tanácsok nálunk ugyanúgy érvényesek. Müller Roxána, a Bársonytalp a Cicákért Zala Egyesület titkára elmondta, megfázás esetén a macskanátha jelenti a legnagyobb veszélyt, ami minden esetben orvosi kezelést igényel. – Ha tüneteket észlelünk, érdemes már az elején orvoshoz fordulni, hiszen ha az első fázisban el van kapva a betegség, akkor sokkal könnyebb a kikezelés. Egy macskanátha ilyen szempontból hasonló, mint az emberi, tehát tüsszög, begyullad a szeme, illetve hasmenéssel is járhat – hangsúlyozta. Az állatvédő a kóbor macskák etetésére is kitért. Mint mondta, inkább száraz eledelt javasolt kihelyezni, hiszen a konzervek a vízhez hasonlóan meg tudnak fagyni. Az utcán élő macskák számára egy szélvédett búvóhely pedig ugyancsak életmentő lehet.

A négylábúak mellett a madarakra is nagyobb figyelmet kell fordítani ezekben a hónapokban. Darázsi Zsolttól, a Magyar Madártani Egyesület Zalai Csoportjának titkárától megtudtuk, márciusig ajánlott az etetést folytatni, az etetőket pedig védett helyen érdemes elhelyezni, ahol más állat nem fér hozzá. – Elsősorban olajos magvakat rajunk, erre jönnek a cinegefélék, pintyfélék. Ez általában napraforgó, amihez aratáskor a legkönnyebb hozzájutni. Ezenkívül rakhatunk ki gyümölcsöt is, almát a rigóféléknek. A verebeknek a búza is megfelel. Amit ne rakjunk ki, az elsősorban a kenyér és a tésztafélék – emelte ki.

Az odafigyelés és gondoskodás tehát még jobban felértékelődik ebben az időszakban, így nem csupán saját kedvenceinkre, hanem minden állatra érdemes nagyobb gondot fordítani, hiszen akár egy tál víz is életet menthet.

TÓTH Csilla

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. január 22-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.