A természetvédelmi hatóság szükség esetén ad engedélyt a hódok elleni védekezésre
Múlt héten Híradónkban beszámoltunk arról, hogy Nagykanizsa környékén is egyre több helyen észleli a lakosság a hódok jelenlétét. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park tájékoztatása szerint a védett állat károkozása miatt, szükség esetén a vízügyi kezelő és a vadgazdálkodó léphet fel.
A hódok 1998 óta jelen vannak Zala megyében, elsőként csupán egy-két helyen észlelték az állatot, a Principális alsó folyása mentén, a Mura mentén, valamint a Kerka legalsó folyásánál, Lentitől délre. Majd szép lassan, sok egyéb más vízfolyás mellett is megjelentek a hódok. Zalába nem visszatelepítés útján kerültek, feltehetőleg a horvátországi Dráva szakaszra történt telepítés nyomán lakták be Zala vármegyét is – mondta el a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őre, Lelkes András.
- Az, hogy mennyire növekedett a számuk vagy mennyire vannak terjedőben, árnyalja a képet, hogy nyáron szinte alig látni a nyomukat, nem döntenek fákat. Ilyenkor viszont, télen jobban szembetűnik a hód tevékenységének a nyoma. Részint mert nincs lomb, másrészt ilyenkor sokkal intenzívebb a tevékenysége. Lágyszárú növényzet nincs, ilyenkor több fát kidönt, azért, hogy jobban hozzáférjen a kéreghez, mert ez a fő tápláléka – tudtuk meg Lelkes Andrástól.
Az utóbbi 50 évben a kisebb vízfolyások szabályozására, majd a karbantartásuk hiányára ráépül a hód tevékenysége is, a gazdálkodásban sok helyen kárt is okoz, de általánosítani nem lehet. Lelkes András hangsúlyozta: az, hogy minden egyes helyszínen problémát okoz a hód, az nem fedi a valóságot.
- A kártétele úgymond pontszerű. Vannak olyan természetes élőhelyek, mint például a Mura part, ahol szinte észre sem vesszük a jelenlétét. Vagy az a néhány kidöntött fa senkinek sem hiányzik, hiszen egy árvíz sokkal többet elvisz. Ahol viszont problémát okoz, ott muszáj beavatkozni. Védett állatról van ugyan szó, de ennek megvannak a módjai. A természetvédelmi hatóság ad engedélyt szükséges esetekben – akár a vízügyi kezelőnek a hódgátak elbontására, akár a vadgazdálkodónak, meghatározott feltételek mellett a hód kilövésére is – árulta el Lelkes András.
A természetvédelmi őr szerint a hódokkal kapcsolatos problémákat célirányosan érdemes kezelni. Lelkes András úgy fogalmazott: természetvédelmi körökben járja a mondás: a hód ökoszisztéma-mérnök. Átalakítja a környezetét, csak nem olyan hatékonyan és időnként az ember kárára.
V.A.
(Kép: Kanizsa Médiaház)