Évszázadokkal ezelőtt díszítettek fel először karácsonyfát
Magyarországra a karácsonyfa a német és osztrák rokoni kapcsolatokkal rendelkező arisztokrata családok révén került az 1820-as években.
A karácsonyfa jelentése az egész világon ismert. A karácsonyt el sem tudnánk képzelni szépen feldíszített karácsonyfa nélkül, és a karácsony hagyományos szimbóluma hihetetlenül kellemes hangulatot áraszt az otthonainkban.
Nagyon sokunknak az év egyik legfontosabb időszaka a karácsonyi ünnepkör, amely advent első vasárnapjától vízkeresztig tart. Az ünnepkörön belül pedig a legbensőségesebb néhány nap maga a karácsony. Igen sok szokás alakult ki történelmünk során a karácsonnyal kapcsolatban. Az egyik ilyen szokás a fenyőfaállítás.
A karácsonyfa eredete
Talán meglepő, de a feldíszített fa kezdetben egyáltalán nem kapcsolódott a kereszténységhez. A gallyak zöld színe az élet szimbóluma volt, és a gallyak állítólag elriasztották a gonosz boszorkányokat. A díszek felrakása a fára inkább áldozati jelentőségű volt, és mágikus tulajdonságokat tulajdonítottak neki, amelyek a következő év bőséges termésének előidézéséhez kapcsolódtak.
1660-as években a Neckar-parti város kastélyában gyertyával ékesített fenyőfát állítottak karácsonykor. Jelenlegi tudásunk szerint e leírásban találkozunk először a fenyőállítás említésével. E bensőséges szokás a német tartományok udvaraiban hamarosan elterjedt. A szorbok által is lakott szászországi Zittauban például 1737-ben annyi feldíszített, gyertyás karácsonyfát állítottak, ahány megajándékozott személy volt a családban.
A Habsburg Monarchiában 1814-ben tűnt fel először a feldíszített fenyőfa, mégpedig a Berlinből Bécsbe települt Arnstein bankárcsalád házában.
A karácsonyfa múltja Magyarországon
Magyarországra a karácsonyfa a német és osztrák rokoni kapcsolatokkal rendelkező arisztokrata családok révén került az 1820-as években. Az Élet és Literatúra című folyóirat 1842-ben megjelent cikke szerint a karácsonyfa-állítás divatját a martonvásári grófnő, Brunszvik Teréz hozta 1824-ben Bécsből Pestre.
A karácsonyfa eredete tehát kétségtelenül Németországban keresendő. A karácsonyfa eredete eredetileg protestánsoknak és lutheránusoknak tulajdonítható, akik a fővonalbeli kereszténységtől elszakadtak. A protestánsoktól származik a karácsonyi ajándékozás hagyománya is, amelyet a 20. században vezettek be, hogy a gyermekeket a nagyböjt betartására ösztönözzék.
Az eredeti karácsonyfákat azonban ne úgy képzeljük el, ahogyan ma ismerjük őket. A fákat szerényen díszítették, csak gyertyákkal, később papírdíszekkel, üvegdíszekkel, vagy aszalt gyümölcsökből vagy diófélékből készült díszekkel.
A karácsonyfát kezdettől fogva díszítették. Hozzánk, magyar emberekhez a gyertya, a különböző ékes díszek és gyümölcsök mellett mégis a szaloncukor áll talán a legközelebb. A szaloncukor sajátosan magyar karácsonyfadísz és édesség, amit a 19. század utolsó évtizedeitől kezdve készítenek.
A család lehetőségétől, kreativitásától, a helyi hagyományoktól függően mindenféle dísz felkerülhetett a fára, de főként az otthon készült díszek biztosították az ünnep melegséget adó hangulatát.
sokszinuvidek.24.hu