Újra érmebörzét rendeztek Kanizsán - frissítve!
Börzére és kiállításra várta a kanizsaiakat a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Nagykanizsai csoportja a Hevesi Sándor Művelődési Központban. A numizmatika iránt érdeklődők többtucat standnál vásárolhattak, cserélhettek különböző bankjegyeket, pénzérméket.
Évente két érmebörzét szervez az országos szövetség helyi csoportja, márciusban és novemberben. Az ilyen eseményeken hagyománynak számít, hogy valamilyen kiállítással is várják az érdeklődőket. Ezúttal a 18-19. századból származó bankókat mutattak be Európa és az Egyesült Államok területéről Olyan papírpénzeket lehetett megismerni, amelyek az elsők voltak az adott országokban.
- A legrégebbi egy francia asszignáta, ami a forradalom pénze volt. Nagy példányszámban készült, sok címlettel készült és sokáig volt forgalomban – árulta el Farkas István József, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete Nagykanizsai Csoportja titkára.
A szervezők szerint a márciusi eseményeken többen szoktak vásárolni, ám így is több százan jártak a HSMK-ban, hogy valamilyen relikviát cseréljenek vagy vegyenek. Róber László a nagykanizsai csoport elnöke a magyar történelem negyvenéves időszakából származó érméket kínált.
- Talán a legfőbb oka az volt, hogy Mária Terézia azon kívül, hogy 40 évig uralkodott, azon kívül háromszor reformálta meg a pénzverést Magyarországon. Rengeteg pénzt adott ki és egy nagyon szép gyűjteményt lehet belőle összerakni - tudtuk meg Róber Lászlótól, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete Nagykanizsai csoportjának elnökétől.
A börzékre az ország szinte minden régiójából érkeztek gyűjtők, értékesítők. Taksonyi Lajos a baranyai egyesületet képviselve már visszajáró vendégnek számít a kanizsai eseményeken. Ő is tematikus gyűjteményéből árult érméket.
- Általában forgalmi bankjegyek, tehát amik forgalomban voltak, illetve vannak. Az érméknél pedig emlékérmék, amiket a Magyar Éremgyűjtő Egyesület annak idején kiadott. Azt árulom ami az évek alatt felesleggé vált, vagy jobb minőségű érmét tudtam szerezni, a rosszabb minőségűt elcserélem, illetve eladom – mondta el Taksonyi Lajos, a Baranya Megyei Éremgyűjtő Egyesület tagja.
Az érembörze különlegessége, hogy nemcsak a különböző fizetőeszközök, hanem bélyegek, szakkönyvek, képeslapok is gazdát cserélnek egy-egy ilyen eseményen. A Magyar Éremgyűjtők Egyesületének helyi csoportja az idei évben még két klubnappal várja az érdeklődőket.
K.T.
Börzét és kiállítást rendezett a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Nagykanizsai Csoportja vasárnap a HSMK-ban. Az érdeklődők a vásárlási és cserélési lehetőségek mellett a nemzetek első papírpénzeit bemutató tárlatot is láthattak a 18-19. századból.
Az eseményről bővebb összeállítást láthatnak hétfői magazinunkban és keddi Híradónkban.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa Médiaház - Szalai Szilveszter)