Előadásokon tudhattak meg többet a cukorbetegségről a kanizsaiak
November 14-e a diabétesz világnapja. A Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház munkatársai szerdán délután a betegség kezeléséről, kialakulásáról és megelőzéséről szóló előadásokkal várták az érdeklődőket a Halis István Városi Könyvtárban.
A 21. századra a diabétesz népbetegséggé vált és a cukorbetegséggel küzdők aránya évről évre rohamosan növekszik. Az 1990-es évek óta az Egészségügyi Világszervezet november közepén, az inzulin feltalálójának Frederick Bantingnak a születésnapján világszerte igyekszik felhívni a figyelmet a megelőzés és a kezelés módjára. Brünner Szilveszter kórházigazgató szerint a prevenció kiemelten fontos ezen a területen.
- Magyarországon félmillió ember szenved ebben a betegségben, a világon közel félmilliárd, évente hétmillióval nő a világon a cukorbetegek száma. Ez pedig magával hozza azt, hogy rengeteg szövődmény fog kialakulni a világon emiatt a betegség miatt. Úgyhogy kérjük a lakosságot, hogy próbáljanak egy kicsit odafigyelni, egészségesebben élni. Azt gondolom, hogy ez a családi, a szociális, a gazdasági és társadalmi céloknak mindenképpen megfelelünk - mondta el Brünner Szilveszter, a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház főigazgatója.
A programban összesen négy előadást hallhattak az érdeklődők. Bálint Tünde diabetológos a cukorbetegség szövődményeiről beszélt. A szakember kiemelte, a diabétesz olyan betegségek kialakulásának egyik vezető oka lehet, mint a vakság, a perifériás érszűkület és a stroke.
- Rendkívül fontos, hogy amikor már a diagnózis felállítása megtörténik, akkor a szövődményeket is felmérjük. Ugyanis nagyon súlyos szövődmények alakulhatnak ki a nem megfelelő glikémiás kezelés során. A vakságnak a vezető oka a dibétesz, a nem traumás amputációk oka is a diabétesz. Naponta körülbelül 10 végtagamputációra kerül sor a cukorbetegség következtében - tudtuk meg Bálint Tündétől, a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház diabetológus-belgyógyászászától.
A prediabétesz egy olyan állapotnak számít, amikor a vércukorszint magasabb az átlagosnál, ám hivatalosan még nem alakult ki cukorbetegség. Ez a jelenség a lakosság jelentős részét érinti még tünetmentesen is, ám még visszafordíthatónak számít, viszont könnyen kialakulhat 2-es típusú diabétesz is belőle. Kiss Euridiké belgyógyász a különböző megelőzési módokról beszélt a résztvevőknek. A szakember kiemelte, a prediabéteszesek többsége elhízott, így az első lépés a megelőzésben az életmódváltás, ám a szélsőséges diéták alkalmazása nélkül.
- Alapvetően egy tartósan fenntartható jó táplálkozási formulához mindenféle mikro – és makrotápanyagot be kell vigyünk, de annak megfelelő arányában és ezt nyilván egyénre szabottan kell kialakítani. Ha máshogy nem megy – bár az internet tele van most már mindenféle lehetőséggel -, akkor dietetikus és nyilván szakorvos segítségét kell ebben kérni - árulta el Kiss Euridiké, a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház belgyógyász-szakorvosa.
A kórház munkatársai nemcsak előadásokra, hanem tanácsadásra is várták az érdeklődőket. A szakemberekkel bővebb beszélgetést hallhatnak a Híradó után kezdődő TestTrend magazinunkban.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)