A Zsolnay nővérek hagyatékából nyílt kiállítás Nagykanizsán

facebook megosztás

Főkötők, festmények és kerámiák, melyek korabeli népies motívumokkal ismertetik meg a látogatót Nagykanizsán. A Thúry György Múzeumban szerdától megtekinthető időszaki tárlata a Zsolnay nővérek hagyatékának egy különleges szeletét mutatja be.

Pécs szinte összeforrt a Zsolnay névvel, a híres kerámiákon túl azonban jelentős volt a család női tagjainak a népi szőttesekből álló gyűjteménye. A főkötők gyűjtésével Zsolnay Teréznek egyik célja az volt, hogy a gyárnak tervezett kerámiákon visszaköszönjenek a népies motívumok. A „Mindig nyíló virágok” című kiállításon a népi textíliákat kerámiatárgyak, valamint Zsolnay Júlia festményei is kiegészítik.

- Ezek a főkötők nem 100, meg 150 évesek, hanem menjünk egy kicsit tovább. Egészen a reneszánszig, hiszen van ennek egy úgymond reneszánsz hagyománya is, s van egy kicsit a Távol-Kelet, a Balkán és török motívumok. Mik vannak, milyen motívumok? A virágmotívumok, mert a főkötők mindig egy nőnek az éke, a szimbóluma a nőiességnek. Ugye azt mondja a kiállítás is, mindig nyíló virágok, egy nő mindig nyílik, s egy nőnek az igazi nyílása, amikor egy új életnek ad teret. A rózsák, a különböző virág motívumok ezt szimbolizálja - mondta el Burján István, a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztály vezetője. 

múzeum

A Zsolnay nővérek mintegy tízezer textíliából és százötven kerámiatárgyból álló hagyatékát a Janus Pannonius Múzeum gondozza. Nagykanizsára is a pécsi intézmény jóvoltából érkezett a tárlat, ahol kiemelt figyelmet fordítanak a Zsolnay-örökség ápolására.

- Ez már egy úgymond világutazó kiállítás, több helyen is bemutatták már, az országhatáron kívül is. Reméljük Nagykanizsán is sokan meglátogatják, hiszen nagyon fontosnak tartjuk, hogy a környékbeli és a dunántúli múzeumokkal, és országos múzeumokkal kapcsolatot tartsunk. Ennek fontos lenyomata azok a vándorkiállítások, melyek ideérkeznek Nagykanizsára - tudtuk meg Száraz Csillától, a Thúry György Múzeum igazgatójától. 

A városban is hagyománya van a néprajzi bemutatóknak, ezért is öröm, hogy Kanizsára is eljutott ezen Zsolnay-tárlat - hangzott el a megnyitón.

- Nagyon fontosnak tartom, hogy pont most jött ide ez a kiállítás, amikor a gyöngyösnecces kiállítás is még látogatható. Így egy kicsit talán össze is lehet vetni, összehasonlítani, hogy milyen fejdíszeket hordtak az asszonyok - fogalmazott Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos-főmuzeológusa. 

A népművészet és az iparművészet kapcsolatát is bemutató Zsolnay-tárlat az év végéig látogatható a Thúry György Múzeumban.

K-V.A.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.