A polgári teázások elengedhetetlen kelléke lett a hónap műtárgya

facebook megosztás

Egy 19. századi nőalakot mintázó teababa lett a hónap műtárgya novemberben a Thúry György Múzeumban. A díszítéshez és melegítéshez is használt eszközt Révffy Andor ügyvéd, bíró adományozta az intézménynek az 1970-es évek elején. 

Az Európában és Ázsiában is népszerű teababák alkalmazása a 19-20. században terjedtek el a polgári szalonokban. Az eszközök szoknyája szolgált arra, hogy melegen tartsa az italt. A múzeumban kiállított, az 1860-as évek ruháját viselő babát Skublics Irén, a királyi alügyész felesége kapta ajándékba, aki nagy becsben tartotta. A teababák öltözetei a korszakban művészi igényességgel voltak elkészítve, a bemutatott darab az úgynevezett drótszoknyásművészbaba-típusba tartozott. 

hm

- Német divatlapokban, például a „Die Wel der Frauban” nagyon sok ilyen művészbabát hirdettek. Az a lényegük, hogy a kis porcelánbaba rész alá egy fémabroncsszoknya került, a porcelánbabáknak a derekukon kicsi lyukak vannak, ebbe illesztették bele a fémabroncsot. Erre a szoknyára mindenki a maga kedve szerint készíttetett varrónővel vagy készített ruhát. Nagyon drága finom anyagokból, tehát bársonyból, selyemből, organdiból szép paszománnyal, csipkékkel, gyönggyel díszítve készültek ezek a ruhák és mindig olyan stílusban, amilyen a baba - árulta el Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa. 

K.T.

(Kép: Kanizsa Médiaház)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.