Emléktáblával tisztelegnek a HSMK-ban Lantos Ferenc előtt
Felavatták Lantos Ferenc emléktábláját szerdán délután a Hevesi Sándor Művelődési Központ főbejáratánál. A Kossuth-díjas képzőművész tervezte a kulturális intézmény épületének homlokzatát a ’70-es években.
Nagykanizsa legnagyobb kulturális intézményét 1976-ban adták át. Az épületet Erdélyi Zoltán, Ybl-díjas építészmérnök tervezte, a műanyag burkolatok, amelyeket úgy alakítottak ki, hogy az időjárás ne legyen hatással rájuk, Lantos Ferenc munkái. A szakértők szerint a képzőművész egy geometrikus formákra épülő vizuális nyelvet alkotott meg, amely a HSMK homlokzatán is jól kivehető.
-
A kör az, ami nagyon fontos motívuma volt Lantos Ferencnek. Félkörökből építkező szeriális struktúrák azok, amelyek megjelennek az épületen, hasonlóan ahhoz az integratív pedagógiához, amit Apagyi Máriával csináltak. A zene és a képzőművészet kapcsolata az az épületen is látszik, hiszen ebben az időszakban volt az úgynevezett repetitív zene a komolyzenében és ez a repetíció vizuális jellegben is látható - fogalmazott Nagy András, a Janus Pannonius Múzeum Képző-és Iparművészeti Osztály vezetője.
Az ünnepélyes eseményen részt vett Lantos Ferenc özvegye és alkotótársa, Apagyi Mária is. A zongoraművész és férje együtt alapították meg a Pécsi Marty Ferenc Művészeti Szabadiskolát, ahol a művészetükben jelenlévő improvizáció fontosságát hangsúlyozzák. Apagyi Mária kiemelte, büszke arra, hogy férje munkásságát immáron emléktábla formájában is őrzik a nagykanizsaiak.
-
A művészetek nyelvét tanítjuk ilyen értelemben. Ez azért lényeges, mert a beszédünk is egy nyelv, a magyar nyelv, angol nyelv. Ha beszélünk az egy improvizált tevékenység, a művészetekben 200 évvel ezelőtt még ez egy bevett zenei gyakorlat volt. Ezt a gyakorlatot próbáljuk visszahozni az oktatásba - árulta el Apagyi Mária zongoraművész.
A mementót Fördős Péter fehérvári ügyvéd és Fördős Tamás kezdeményezésére állították fel. Lantos Ferenc emléktábláját az átadás után Tál Zoltán római-katolikus plébános áldotta meg.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)