Új jogszabály természeti kincseink megőrzése érdekében
Elfogadta az Európai Parlament a Természet-helyreállításról szóló uniós jogszabályt. A döntés fő célja, hogy 2030-ig a tagországok szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát, 2050-ig pedig az összes helyreállításra szoruló ökoszisztémáját rendbe kell hozniuk.
Az Európai Bizottság 2022. június 22-én előterjesztett természet-helyreállítási törvénye egy úttörő szabályozás, mivel az európai élőhelyek több mint 80 százaléka jelenleg nagyon rossz állapotban van, a korábbi védelmi erőfeszítések pedig elmaradtak, ezért a szakembereknek erőteljesebb stratégiával kellett előállniuk. Pőcze Zsolt, Völgyerdő Természetvédelmi Park elnöke szerint a hazai helyzet is elkeserítő.
- Magyarországon elég rossz a helyzet, mivel az ország növényzetének kb másfél százaléka az, ami természetesnek tekinthető, négy százaléka, ami természetközeli, a többi pedig eléggé leromlott vagy megsemmisült, úgyhogy van mit tenni Magyarországon – árulta el Pőcze Zsolt.
A Völgyerdő Természetvédelmi Park számos hazai szervezettel dolgozik együtt azért a közös célért, ami az emberiség és a természet együttélését segíti. Ilyenek például a 10 Millió Fa Alapítvány, a Zöld Zala Egyesület, valamint a nemzeti parkok.
- Zalában a nem védett területek eléggé rossz állapotban vannak, például az erdőkben a tarvágások nyomán gyakran akácokat telepítenek vagy hagyják felnőni, de a bálványfa is például terjed. A gyepek is tönkrementek, mivel megszűnt a legeltetéses gazdálkodás, ezért a kaszálókat, gyepeket magukra hagyták, és elborította őket az inváziós fajoknak a serege - tudtuk meg az elnöktől.
Pőcze Zsolt hozzátette, egyénileg is sokat tehetünk az ügy érdekében. Ha valakinek például van erdeje, térjen át szálalásos gazdálkodásra. Ha pedig kaszálóval rendelkezünk, fontos, hogy megfelelő időben és módon végezzük el az ottani munkálatokat.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa TV)