Ezeket a söröket keresik leginkább a magyarok

facebook megosztás

A magyar sörpiac az elmúlt évtizedekben jelentős változásokon ment keresztül. A sörfogyasztás csökkenése mellett a minőségi sörök iránti kereslet növekedése figyelhető meg. A Dreher Sörgyárak, a Borsodi Sörgyár és a HEINEKEN Hungária Zrt. képviselői megosztották velünk tapasztalataikat és stratégiáikat a fővárosi és vidéki fogyasztói szokásokkal kapcsolatban.

A Magyar Sörgyártók Szövetségének adatai szerint Magyarországon 1990-ben még fejenként 105 liter sör fogyott, ami 2014-re 59 literre esett. Az iparágban technológiai és minőségi forradalom következett be, így azóta a sörfogyasztás 68 liter per főre emelkedett, bár a növekedés a Covid időszakot követően megtorpant.

A magyar fogyasztás 2023-ban az európai trendekhez hasonlóan csökkent: ez 2023-ban alig több, mint 5,4 millió hektoliter volt, ami 10 százalékos visszaesést jelentett a 2022-ben mért 6,01 millió hektoliteres szinthez képest. Az idei évben ugyan sikerülhet ennek a lemaradásnak egy részét ledolgozni, de hosszú távon – illeszkedve a globális trendekhez – az alkoholfogyasztás visszaesésével párhuzamosan a sörfogyasztás is trendszerűen csökken.

Az elmúlt években látványos a minőségi sörök felé történő elmozdulás: szintén a Magyar Sörgyártók Szövetségének adatai szerint a szuperprémium és prémium szegmensek aránya idén már a teljes sörforgalom harmadát teszi ki, szemben a 4-5 évvel ezelőtti 25 százalékkal.

A sörtípusok közül a világos lager sör a legkedveltebb, legyen az bajor, bécsi vagy pilzeni típus. Ezt követik az IPA sörök, de a forgalomban gyakorlatilag a világ 107 elismert sörtípusából mindegyik előfordul. A Dreher Sörgyárak részéről Szabó Ibolya Vállalati kapcsolatok igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy jól láthatóan növekszik az igény az alacsonyabb alkoholtartalmú termékek iránt, amelyekben a könnyed jelleg dominál., az enyhébb maláta és a florális, modern komlók jegyei dominálnak.

Erre a fogyasztói trendre reagál a Dreher 4.0, amely minőségi sörélményt nyújt könnyedén, 4%-os alkoholtartalommal. A márka a Dreher 4.0-val azoknak kíván kedvezni, akik nem rajonganak a nagyon keserű és eltelítő sörökért, de a jellegzetes komlós ízt szeretnék mégis visszakapni, amikor belekortyolnak az italba. Azokra a fogyasztókra is számítanak, akiknek fontos a tudatos életmód és odafigyelnek az alkoholtartalomra.

A sörtípusok közül a világos lager sör a legkedveltebb, legyen az bajor, bécsi vagy pilzeni típus. Ezt követik az IPA sörök, de a forgalomban gyakorlatilag a világ 107 elismert sörtípusából mindegyik előfordul. Ezek a karakterek jellemzik az alkoholmentes ízesítetlen söröket is, az ízesítettek között pedig a magyar ízlésnek megfelelő gyümölcsök és gyümölcskombinációk vezetik a piacot. Az alkoholmentes sörök, legyen szó akár gyümölcs ízű, akár nem ízesített variánsról, folyamatos népszerűségnek örvendnek a fogyasztók körében.

A különböző fogyasztói igényekre reagálva idén egy izgalmas, ugyanakkor alacsony kalóriatartalmú variánst, a Dreher 24 0,0% Málna-t vezették be. A tavasz és a nyár egyik legnépszerűbb gyümölcse a málna, aminek édes, ugyanakkor kellemesen savanykás íze különösen frissítően hat. A legújabb termék kalóriatartalma alacsonyabb, mint a többi gyümölcs ízű Dreher 24 variánsé. A Dreher 24 Málna átlagos tápértéke 100 ml termékben 15 kilokalória. Országos szinten a doboz és az egyutas üveg népszerű a fogyasztók körében, de például a keleti régióban a visszaváltható üveg, illetve a nagyobb űrtartalmú kiszerelés relevanciája magasabb.

Tapasztalataik szerint a vidéki és fővárosi területek kapcsán eltérő életvezetés figyelhető meg. Míg például vidéken a hagyományosabb értékeket tartják szem előtt és nagyobb fókuszt kapnak a nagy, tradicionális márkák, addig a fővárosban sokkal nyitottabbak az új ízek, kategóriák kipróbálására. A fővárosban magasabb az életszínvonal, ami lehetővé teszi, hogy többen engedhessék meg maguknak a drágább, prémium, szuperprémium söröket. Ugyanakkor az árak is általában magasabbak a fővárosban. Vidéken ezzel szemben az árérzékenység nagyobb szerepet játszik a választásban.

Budapesten az idegenforgalom aránya nagyobb a lakosság számához képest, ezt a fogyasztás is visszatükrözi. Vidéken a sörfogyasztás gyakran a helyi kocsmákban vagy otthon történik, és inkább a hétköznapi társasági élet részét képezi, mintsem egy gasztronómiai élményt. A fővárosban gyakoribbak a sörözők, sörfesztiválok, a sörgyár vagy sörfőzde látogatások, továbbá a sörkultúra részévé váltak az úgynevezett sörgasztronómiai események, ahol a sört különböző ételekkel párosítják. Vidéken a helyi kocsmák, éttermek gyakran kisebb választékkal rendelkeznek, míg a fővárosban sokkal szélesebb választék áll a fogyasztók rendelkezésére.

A teljes cikk itt olvasható. 

hellovidek.hu

(Kép: Getty Images)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.