Egyre több kanizsai gyerek küzd valamilyen beszédhibával

facebook megosztás

Évről évre több gyereknél és egyre súlyosabb formában jelentkezik valamilyen beszédhiba – ez a tapasztalata a megkérdezett kanizsai logopédusnak. A leggyakoribb problémának a megkésett beszédindulás és az artikulációs zavarok számítanak. A szakértő szerint ezek kiküszöböléséhez elengedhetetlen, hogy minél korábban elkezdjék a fejlesztő foglalkozásokat.

A logopédusok főként az öt és hét év közötti gyerekekkel dolgoznak, de a bölcsődékben és az óvodákban is vannak logopédiai szűrések, így sok esetben nagyon fiatal életkorban felismerhetőek a későbbi beszédzavarok. Hepp Katalin logopédus elmondta, sok kanizsai gyereknél megfigyelhető a megkésett beszédindulás, de az artikulációs problémák is gyakoriak az óvodásoknál. Kiemelte, a fejlesztő foglalkozások mellett az otthoni gyakorlás és a szülők együttműködése is fontos.

ped

– Többnyire 30-40-45 perc az az időtartam, amit a gyerekeknek a figyelme enged ebben az időszakban és életkorban. Nyilván a gyerekeknek az értelmi fejlettségétől, a csoportoknak az összeállításától függ az, hogy milyen formában szervezzük az ellátást. Mindig játékos formában történik ez a fejlesztés, illetve próbálunk minél többféle területet fejleszteni a beszéd és a kommunikáció mellett – mondta el Hepp Katalin logopédus. 

A fejlesztésben kulcsfontosságú, hogy a foglalkozásokat minél előbb elkezdjék, azonban Hepp Katalin szerint a korai életszakaszban spontán javulás is előfordulhat. Azt tapasztalja, a beszédzavarok egyre gyakoribbak a kanizsai gyerekek között.

ped

– Mostanában egyre többet találkozunk akár beszédfeldolgozási zavarokkal. Itt a beszédészlelésre, beszédmegértésre gondolunk. Ezzel kapcsolatosan is egyre több gyerek érkezik hozzánk. Amit még a tapasztalatunk, hogy autizmussal, ADHD-val, figyelemzavarral érkező gyerekek is megjelennek az ellátásban. Itt is gyakran tapasztaljuk, hogy beszéddel és kommunikációval kapcsolatos problémák is társulnak – fogalmazott Hepp Katalin. 

A szakértő hozzátette, iskoláskorban is lehet fejleszteni a beszédzavarokat. Ennek kapcsán hangsúlyozta, a javulás ezekben az esetekben lényegesen hosszabb időt igényel.

T.CS.

(Képek: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.