A szülőt jobban megviseli az iskolai telefonhasználat betiltása? – Pszichológust kérdeztünk

facebook megosztás

A szülő sokkal jobban szorong miatta, mint a gyerekek – ez a véleménye megkérdezett kanizsai pszichológusnak az iskolai telefonhasználat betiltása kapcsán. Sipos Edit hangsúlyozta, egy ilyen intézkedés igazoltan pozitív hatással lenne a tanulók teljesítményére, azonban ennek ellenére is úgy gondolja, a döntést a diákokkal közösen kell meghozni.

Főként a közösségi oldalak böngészése céljából használják a gyerekek a telefonokat, azonban ezek a felületek Sipos Edit klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus szerint az iskolai zaklatás színterei is egyben. A szakértő kiemelte, úgy látja, a családtagok azért nem értenek egyet a javaslattal, mert így nehezebben tudják felügyelet alatt tartani a fiatalokat, ami elsősorban nem a gyerekekből, hanem a szülőkből vált ki szorongást. Hozzátette, a témában sok kutatást végeztek már más országokban.

– Ez nagyon sok helyen probléma, nem csak nálunk. Ahol betiltották az iskolai telefonhasználatot, azt tapasztalták, hogy 6,41 százalékkal javult a gyerekek teljesítménye. Természetesen mondhatnánk, hogy ez nem olyan nagy szám, de ha belegondolunk abba, hogy egy felvételi néha egy-két százalékon múlik, akkor bizony nem kis dologról beszélünk – mondta el Sipos Edit. 

suli

A telefonhasználat pozitív és negatív oldalairól is beszélt a szakértő. Mint mondta, a gyerekek főként azzal indokolják az iskolai mobilozást, hogy tanulásra is lehet használni, azonban Sipos Edit szerint inkább a közösségi oldalakon való folyamatos jelenlét van a háttérben, ami viszont könnyedén eltereli a diákok figyelmét.

– Több tízezres kérdezős minta van, ahol elmondták a gyerekek, hogy 95 százalékuknál van telefon az iskolában, 92 százalékuk óra alatt használja is üzenetküldésre. A gyerekek nagyon őszinték és nem kell őket alábecsülni. Valóban nagyon fontos lenne, hogy velük együtt, ezt megbeszélve egy konszenzusra lehessen jutni – tudtuk meg Sipos Edittől. 

A pszichológus szerint a szabályozás kérdésében célszerű lenne, ha nemcsak a szülőket, hanem a gyerekeket is bevonnák a döntésbe. Úgy fogalmazott: az a szabály, amit közösen állítunk fel, amit mindannyian elfogadunk, az sokkal jobban betartható és sokkal életszerűbb.

T.CS.

(Kép: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.