Mikor menjen a gyerek iskolába?
Január 18-ig volt lehetősége benyújtani a kérelmét azon szülőknek az Oktatási Hivatal online felületén, akik szeretnék, hogy gyermekük még további egy évet maradjon óvodában. A Szülői Hang Közösség szerint a rendszer nincs országosan egységesítve, így sok településen nem rendelik el az ilyenkor szükséges szakvizsgálatokat és hátrányos helyzetbe hozzák a gyermekeket.
A Szülői Hang Közösség a január 15-én kiadott közleményében egy markáns álláspontot fogalmazott meg a jelenlegi szabályokkal kapcsolatban. Véleményük szerint az Oktatási Hivatal érdemben nem tud mit kezdeni a kérelmekkel, amelyeket a Pedagógiai Szakszolgálat bírált el, a túlbürokratizált rendszer miatt pedig a szülők nem tudnak időben dönteni gyermekük jövőjéről. Álláspontjuk szerint évente több ezer gyermek marad le a plusz egy év óvodáról, és ez okozza, hogy immáron 5 százalék felett van az évismétlő elsős diákok száma. A statisztikai adatok szerint megyénként jelentősen eltér a hivatal döntése a beadott kérelmekről: Zalában 85 százalékukat egyből elfogadják és csak a maradék esetben rendelnek el szakszolgálati vizsgálatot, Jász-Nagykun-Szolnok megyében éppen az ellentétes arány tapasztalható, ott 75 százalékát küldik el a gyereknek vizsgálatra. A közlemény szerint a beadott kérelmek 98 százaléka ugyan elfogadásra kerül, ám a hosszas procedúra miatt sokan lekésik a határidőt. - Ha a gyerek túl korán kerül az iskolába, akkor folyamatos kudarcok érhetik és ettől elvesztheti az önbecsülését. Az iskola Magyarországon nem elég rugalmas. Ha nem tudnak segíteni, akkor könnyen lemaradhatnak. De itt nemcsak a gyerek egyéni sorsáról van szó, hanem a többiekéről is. Ha egy osztályba bekerül 2-3 olyan gyerek, aki nem való iskolába, akkor sokszor előfordul, hogy leköti a tanár figyelmét. Ha ők unatkoznak, nem figyelnek, akkor előfordulhat, hogy a többiek sem tudnak megfelelően teljesíteni – jelentette ki Miklós György, a Szülői Hang Közösség képviselője.
A Nagykanizsa Központi Óvoda tagintézményeiben általában 60-70 olyan kérelem van, amely a gyermekek évismétlésére vonatkozik. A pedagógusok folyamatosan tájékoztatják a szülőket és az intézményvezetés javasolja, hogy a képességértékelés alapján kiadott szakvéleményt fogadják el a gyermekekről. A halasztási kérelmek száma az elmúlt évtizedet tekintve változott Lenkovits Szilvia szerint, de a kérelmek többsége elfogadásra került. - 400 gyermek jár a Központi Óvoda tagóvodáiba, ebből nyújtottak be ennyi kérelmet. Amióta ez az új rendszer bevezetésre került, ez a hetven körüli szám állandósult. Az előtte lévő években 100-120 kisgyermek maradt az óvodában. A gyermekek többsége esetében javasolták a további egy évig maradást - mondta el Lenkovits Szilvia, a Nagykanizsa Központi Óvoda intézményvezető-helyettese.
Az óvodai beiratkozási időszak 2024 áprilisában kezdődik, a szülők addig kapnak választ kérvényük elbírálásáról.
KÁLOVICS Tibor
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. január 24-ei számában)