CSOK vagy csók? – Több Kanizsa környéki kistelepülésen nincs eladó, lakható ingatlan

facebook megosztás

Családi Otthonteremtési Kedvezmény, babaváró hitel, vissza nem térítendő támogatás, kedvezményes lakáshitel... a természet szeretete, nyugalom... Bárhogy is hívjuk, a felmérések azt támasztják alá, az elmúlt években megnőtt a falvakban letelepedők száma, s helyenként a megszületett csecsemők is növelik a községek lélekszámát. 

csok

Cikkünk nem egy reprezentatív felmérés és nem is hitelkalkulátor, ezekre megvannak a hivatalos csatornák, internetes felületek és banki adatok. A dél-zalai települések demográfiai adatai, hozzátéve az ingatlanpiac alakulását, érdekes képet mutatnak, ha az elmúlt pár évet vesszük górcső alá. Tavaly nyár elején a Kanizsa Médiaház Híradójának adott tájékoztatást dr. Stimeczné dr. György Bernadette, a Nagykanizsai Alapellátási Intézmény vezetője a város gyermekháziorvosi körzeteinek átalakításáról. - Belvárosi körzet összevonásáról volt akkor szó, ami minden esztendőben a legkisebb gyermeklétszámot produkálta. Változást vártunk a CSOK bevezetésekor a városban, de ahogy mi is hallottuk, egyre inkább a környező kistelepülésen növekedett a gyermeklétszám, a kiköltözések miatt. Időközben változott a rendszer, július 1-től a védőnők nem hozzánk tartoznak, így adatot nem tudunk. A jogszabályi kötelezettség miatt a beszámolók határideje februárban lesz, a háziorvosi körzetekről majd tudunk adatot szolgáltatni. A területi védőnőkhöz tartozik a 0-tól 7 éves korosztály, így róluk már nem kap adatot az intézményünk. Egy konkrét adatot tudok mondani: 2022 évben volt 20 védőnői körzet, 2870 gondozottal.  Ebből 2702 volt a 0 és 7 év közti gyermek, a többi a várandós anya. Az említett korú gyermekek száma 2021-hez viszonyítva 149 fővel csökkent. Ez a tavalyi beszámolóban is szerepelt – mondta el dr. Stimeczné dr. György Bernadette.

A statisztikát követni nem mindig egyszerű feladat. Viszont sokatmondó adat, hogy a Nagykanizsához közeli Kisrécsén például jelenleg nincs eladó lakható ház, sőt, a település vezetőjének elmondása szerint többen várnak arra, hogy ki tudjanak költözni. - Ez egy kicsi falu, de 8 perc alatt bent vannak az emberek a városban, jól megközelíthető, szép helyen van. Ugyan nincs gáz a faluban, de a hűtő-fűtő klímák megjelenésével a fafűtés térhódításával még inkább vonzó lett a településünk. Az utóbbi években azt tapasztaltuk, hogy a falusi CSOK-kal szinte az összes lakható ingatlant megvették a faluban. Kedves családok költöztek ki, tavaly például 4 kisrécsei baba született. Ez azért is nagy szám, mert a településünk nagyjából 200 főt számlál. Akik kiköltöznek, rendezett körülmények között élnek és a közösségbe is beilleszkedtek. Azt látjuk most, hogy a kereslet sokkal nagyobb, mint a kínálat. A Kisrécséhez kötődők is szeretnének visszajönni. Az ide költözők az elmúlt években gyakorlatilag egy vérfrissítést hoztak a faluba – fogalmazott Tóth Lucia Krisztina, Kisrécse polgármestere.

Az eladó, lakható ingatlanok hiánya azonban nem csupán ezt az egy települést érinti. A távolabb lévő 800 fős Miháldon szintén nem tud az önkormányzat kedvező hírekkel szolgálni a lehetséges vevőknek. - Nálunk több ingatlant megvettek a németek. A keresetükből vagy a nyugdíjukból itt magasabb színvonalon élnek, mint otthon. Ahogy észrevettem, a zártkerti ingatlanokat is veszik. Tény, hogy Zalakaros közelsége miatt is van több külföldi vevő, de nem ez a mérvadó. Az ingatlanosok folyamatosan kutatják fel az eladó házakat, helyenként a szomszédhoz is becsengetnek, ha látják, hogy a szomszéd ingatlan nem lakott. Magyar, idősebb házaspárok is jönnek, de családos fiatalok is. Tehát nálunk alapvetően véleményem szerint nem a CSOK miatt jönnek. Nyugalom van, csendes település, a fekvése jó, közel van két város. Ezen kívül van óvodánk, amely teljes létszámmal működik. Alsó tagozatos iskolánk, gyógyszertárunk, kisboltunk. Én pillanatnyilag nem tudok eladó házról Miháldon – árulta el Gerő Sándor, Miháld polgármestere.

Az elmondottak alapján kijelenthető – persze települése válogatja – nem csupán a támogatás miatt választják a zalai községek romantikus varázsát a kitelepülők.

VINCZE Adél

fotó: BALOGH Martin

 

(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. január 24-ei számában)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.