XXIV. Szent László napi ünnepséget tartottak Iharosban, idén a falunappal közös hétvégén
Az égiek idén nem voltak túl kegyesek az Iharosi Napokhoz, ahol középkori ízekkel várták az érdeklődőket. A község ezúttal együtt tartotta a hagyományápoló Szent László Napot és Iharos ünnepét, a falunapot.
A község ezúttal együtt tartotta a hagyományápoló Szent László Napot és Iharos ünnepét, a falunapot. Több évtizedes hagyománya van a fesztiválnak, amely a régi lovagi hagyományokat eleveníti fel és a középkori népi hagyományokat mutatja be, miden évben augusztusban. Szentmisével kezdődik a program, ahol közösen, a helyi és az érkező lovagrendekkel megkoszorúzzák a Szent László szobrot. A megnyitó ünnepségen 2015 óta elismeréseket is átadnak.
– A Szent László forrása díjról van szó, ezt 2015-ben alapítottuk, akkor volt a lovagrend 15 éves és úgy gondoltuk, hogy akik segítettek a létrejöttünkben, a megmaradásban, illetve akik a környezetünkben a magyarság értékei őrzése, teremtése kapcsán valamit adtak, tettek, azokat az embereket folyamatosan díjaznánk ezzel a díjjal. Legutóbb 2 ével ezelőtt, a lovagrendnek a 20 éves jubileumán történt nagyobb szabású, nagyobb mértékű díjátadás – nyilatkozta Horváth Győző, Iharos polgármestere.
Az idei évben a Hazajáró magazinműsor szerkesztőit felkérték Iharosban, hogy a magyar kultúra napi programon fellépjenek, hiszen ők a Kárpát-medence magyar kultúráját hétről hétre bemutatják a nézőiknek. Az akkor személyesen tett hatás és a korábbi eredmények alapján, idén Kenyeres Oszkárnak és Pintér Jánosnak adományozták a díjat.
– Nagyon sokszor el szoktuk mondani, hogy a Hazajáró nem a kitüntetések miatt készül, de persze nagyon szép visszaigazolások. Van Prima Primissima díjunk vagy akár Nógrád-megye közgyűlése adott nekünk díjakat. Minden egyes elismerés egy nagyon szép visszaigazolás, hogy jó úton járunk, de ahogy említettem, majd a végén számot vetünk, hogy hova is érkeztünk – fogalmazott Kenyeres Oszkár, a Hazajáró szerkesztője.
A kulturális programok és bemutatók kora délutántól egészen estig tartottak, ahol a korhoz tartozó elengedhetetlen gasztronómiai különlegességeket is bemutatták, megkóstolták. Agócs András elmondta, a legtöbben kételyekkel kóstolják meg az általuk készítette középkori fogásokat, de többségnek ízleni szoktak a levesek.
– Ez egy üstöny, amit valószínű, hogy a végvári korszakban a végváron harcoló katonák is ehettek annak idején. Ami megtermett a várfokán hagyma, káposzta és hús van benne – árulta el Agócs András, a Fehér Kereszt Lovagrend nagymestere.
A Fekete Sereg Lovagrend nevükhöz hűen, a 15. századi páncélos hadviselést mutatjuk be elsősorban. Számos tematikus programjuk van, emellett íjászelemekkel is készülnek. Most egy vegyes bemutatót láthatott tőlük a közönség, az 1400-as évek hadviselésének rejtelmeiből.
– Iharos mindig kicsit különösebb esemény, mert nagyon sok meghívásunk van, nagyon sok várjátékokon, palotajátékokon veszünk részt. Itt egy kicsit a barátságról is szól, mert egy ilyen nagyon-nagyon hosszú kapcsolat ez már az iharosi Szent László Lovagrenddel és itt a közös munkán és barátságon is van a hangsúly, a bemutatókon kívül – mondta Séta Attila, a Fekete Sereg Lovagrend nagymestere.
Az időjárás miatt több programot át kellett szervezni a fesztiválon, és a látogatottság elmaradt az előző évekétől, de látványos produkciókban idén sem volt hiány.
K.B.V.
(Borítókép- Kanizsa TV)