Energiaital kontra kávé, a szakember szerint a mértékletesség a legfontosabb
Egyre gyakoribb az energiaital-függőség a 18-20 éves korosztályban, ami sokak szerint akár a fogyasztók halálát is eredményezheti. A megkérdezett szakember szerint azonban a kávéfogyasztás is éppolyan egészségtelen lehet, ha nem figyelünk a mértékletességre.
A különböző márkájú energiaitalok nagyon népszerűek a fiatalok körében, már az általános iskolások is rendszeresen fogyasztják. Sokan a kellemes ízük miatt az üdítőitalt helyettesítik vele, a koffeintartalom azonban ezt könnyen veszélyessé teheti. Márfi Kinga dietetikus elmondta, mindenkinek van egy egyéni koffein határértéke, ez általában 300 mg körül van, de személyenként változó lehet. Az erre érzékenyebb szervezetű emberek könnyen túl tudják adagolni magukat, ami okozhat erős szívverést, hányást, hányingert, súlyosabb esetekben akár szívrohamot.
–Ezt úgymond koffeinmérgezésnek szoktuk nevezni. Ugye ez kávéval 3-4 csészét jelent egy nap, efölött ezt már túlzott koffeinfogyasztásnak hívjuk, viszont ugye egyes energiaitalokban változó a koffein mennyisége, a cukor mennyisége, illetve, hogy mit adnak hozzá, ez is sok mindent befolyásol. Illetve, hogy szedünk-e olyan gyógyszereket, amikben szintén van koffein, vagy ittunk-e mellé alkoholt esetleg vagy a dohányzás, az életkorunk, a nemünk, vagy hogy egyáltalán milyen napunk van, mit ettünk és hasonlók –emelte ki Márfi Kinga, dietetikus.
Márfi Kinga hangsúlyozta, az alapvető különbség, hogy az energiaitalban koncentráltabb formában található meg a koffein, ami a folyadékháztartásunkat is befolyásolja, hiszen a vízelvonó hatása miatt könnyen ki is száríthatja a szervezetet. Éppen ezért 12 éves kor alatt egyáltalán nem, de 18 éves korig is csak kis mértékben lenne ajánlott fogyasztani az ilyen italokat.
–Hogyha elkezd valaki kávézni, az általában ilyen középiskola környékén szokott történni vagy egyetemen a vizsgaidőszakban, amikor nagy a nyomás és keveset tudunk aludni, viszont ez egy ördögi kör. Mivel minél inkább rászokunk a koffeinre, és túlpörgetjük magunkat, annál inkább nem tudunk leállni agyilag, és nem lesz olyan ideális a pihenésük, a szervezetünk, a bioritmusunk, és ebből kijönni eléggé hosszadalmas feladat – tette hozzá Márfi Kinga.
A szakember hozzátette, a kávé- és energiaital-fogyasztást az ezekkel sok esetben együtt járó dohányzás is befolyásolja, mivel csökkenti a koffein lebomlásának idejét.
SZ.F.
(Borítókép- Kanizsa TV)