Pszichológiai okai is lehetnek a virtuális térben való viselkedésnek
Már a pszichológusok is vizsgálják az internetes kommunikáció lélektanát. Az általunk felkeresett szakember, Dóber Valéria szerint leginkább olyan emberek nyilvánulnak meg folyamatosan negatívan, akik valamilyen frusztrációtól szenvednek és nem találják helyüket a valós világban.
Az internetes kommentelés a fórumok, majd a Facebook elterjedésével vált egyre elterjedtebbé világszerte. Dóber Valéria úgy látja, akik folyamatosan negatív magatartást tanúsítanak az online térben, jó eséllyel a valóságban nem mernének ilyen módon megnyilvánulni, mert a személyes kommunikációban tartaniuk kellene bizonyos visszajelzésektől.
– Neki a véleményére sokan reagálnak és megkaphatja azt a figyelmet és központi szerepet, ami adott esetben a hétköznapi, illetve magánélet, illetve munkahelyi színterekből hiányzik a számára. Valamilyen módon a legnagyobb ok a személyiségjegyeken túl a személyes térnek a gátló hatása, ami nincsen meg. Nincs személyes visszajelzés és ez az embereket adott esetben sokszor bátrabbá teszi. Ezt tapasztalhatjuk – nyilatkozta Dóber Valéria pszichológus. K
A kommentelők körében népszerű magatartásnak számít az erőszakosabb véleménynyilvánítás, valamint a másik álláspontjának semmibevétele. Dóber Valéria szerint ez magyarázható azzal, hogy a társadalomban nem alakult ki megfelelő vitakultúra.
– Nagyon sok olyan helyzettel lehet találkozni, hogy ők szakértők egy adott témában és ezt a szakértői szerepet veszik fel sokan. Természetesen az a csoporthatás is érvényesül, mert ha valaki körül kialakul egy ilyen, úgymond rajongótábor, ahol sok lájkot kap, akkor ez növeli az önbizalmát és a megnövekedett önbizalom pedig további gátlástalanságra ragadhatja az adott illetőt – tette hozzá Dóber Valéria.
A pszichológus tanácsa szerint a negatív hozzászólókkal szemben hatékony megoldásnak számít, ha a negatív hozzászólóval ellentétes stílust veszünk fel, mert arra nem tud reagálni és befejezi az egyoldalú vitát.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)