Célkeresztben a Rehab, a pályázati visszafizetés és Gábris Jácint

facebook megosztás

Júliusban szabadságra vonult a kanizsai közgyűlés, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy megállt volna a politikai élet. A kormánytábor, ahogy az várható is volt, a Rehab vezetőváltásából dolgozik, valamint a Zöldtábor visszafizetett pályázati pénze még a fősodor, és meglepő módon ezúttal Gábris Jácint is előtérbe került. Az ÉVE – a viszontválaszok mellett – a fejlesztésekre és az elmaradó polgármesteri beszámolókra helyezi a hangsúlyt.

Még nem ült le teljesen a Kistérségi Tárulás ügye sem. Ahogy a legutóbbi számunkban már írtunk róla, Kanizsa kilépését az ÉVE-frakció igenjeivel a testület elfogadta. Schauta politikusi közösségi oldalán posztolta, hogy levélben tájékoztatta az összes polgármestert a kilépésről. Mint írja: „Fontos, hogy minden érintett településvezető tisztában legyen a döntéseink és a saját döntéseik várható pénzügyi és gazdasági vonzatával, elkerülendő, hogy vélt vagy valós sértettség okán olyan döntéseket hozzanak, amik később a településeikre nézve hátrányos következményekkel járhatnak. Emellett több tévhitet is igyekeztem egyértelműen és közérthetően elmagyarázni, mert a FIDESZ, mint mindig, most is tévútra visz mindenkit”.

Balogh László az utóbbi hónapokban érezhetően visszavett a politikai tartalmú bejegyzésekből, de a kiválást azért nem hagyta szó nélkül. Egy Keresztapa klasszikussal indítja a posztot: „Egyszer majd én is kérek valamit…”  Majd továbbra is zsarolásként értékeli az ÉVE viselkedését a Kistérségi Társulással. Hozzáteszi a következőket: „…Nagykanizsa sokat profitált a társulásból, hiszen az elmúlt közel két évtized alatt több százmillió forint pályázati támogatás érkezett a városba. Ráadásul ezzel azt is üzeni Nagykanizsa a környező kistelepüléseknek, hogy ők nem partnerek. Időközben megszületett egy ÉVE indok: idősellátó intézményt akarnak kialakítani a társulás székhelyén.” Az időközben kifejezés azért is érdekes, hiszen március 1-én már a Kanizsa TV is beszámolt arról, hogy a nappali ellátás költöztetése a célja a Bajza utca 2-vel az ÉVE-frakciónak.

Minimum megkérdőjelezhető, hogy mennyire volt sikeres az a húzása az alpolgármesternek, hogy ismét elővette Czirákinét és a rosszul működő Városfejlesztőt. Az ügy ezúttal a következő: Vissza kellett fizetni 1,9 millió forintot a Zöldtábor és a pumpapálya projektjéből. Bizzer András a Rádió 1-nek adott interjújában sejtelmesen teszi fel a kérdést: kinek a felelőssége a pályázati maradványpénz fel nem használása? S ezek után pláne mi indokolta Czirákiné premizálását? Mi előbb Czirákinétől kértünk viszontválaszt, ő azonban nem élt a lehetőséggel, hiszen mint mondta: ha kiírnak egy közbeszerzést, már az maga 1 millió forint, így semmi értelme nem lett volna az egésznek. Horváth Jácint már bővebben is reflektált, summázva a következőket: ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna. Az alpolgármester felvetéseit Horváth Jácint hazugságnak és nagyon rossz kampányfogásnak minősítette, hiszen a forint árfolyamváltozása miatt keletkezett pénzmaradványról van szó, nem büntetésről vagy vezetői hibáról. Valamint több hasonló példára is felhívta a figyelmet. – 61 millió forintba került a Balaton utca felújítása a városnak, ebből 40-et kaptunk, s 17-et vissza kell fizetnünk. S ennél a projektnél nem a Városfejlesztő volt a projektgazda. Itt a Balogh László által irányított polgármesteri hivatal vitte ezt a projektet. De említhetném a Városfejlesztő korábbi vezetője alatt futó, Inkubátorház fejlesztést is, ott 106 millió forintot kellett visszafizetni. Ilyenkor miért nem áll ki Bizzer András, hogy ezt az összeget vajon miért kell visszafizetni? – kérdezett vissza az ÉVE frakcióvezető-helyettese. 

Nem múlt el politikai utózönge nélkül Szirtes Balázs felmentése. A Fidesz Dél-Zala már egy posztban arról is értekezik, hogy minden városi cégnél gond van, de külön sorokat szentel Szirtesnek és a Rehabnak. Kiemelik: „…az Igazságügyi Minisztérium honlapján a cég által közölt beszámolók között a Kanizsa Rehab Nonprofit Kft. beszámolójának bizonyos adatai köszönőviszonyban sincsenek a közgyűlés által elfogadott hivatalos adatokkal.” Balogh László – legalábbis a posztja címe alapján – tiszta vizet öntene a pohárba. A polgármester azonnal egy részletes beszámolót kért az új vezetőtől. A miértekről így ír: „Nem szeretnék alaptalan feltételezésekbe bocsátkozni, ezért kértem a cég új ügyvezetőjét, Balogh Csaba urat, hogy tájékoztasson a Kanizsa Rehab jelenlegi valós pénzügyi helyzetéről!” Az ÉVE ebben az ügyben nem reagált semmit a Fidesz felvetéseire.

A 2019 óta íródó ciklusban most először kapott „kiemelt figyelmet” Gábris Jácint a helyi Fidesztől. Az önkormányzati képviselő ugyanis tett egy interpellációt a tanárhelyzet kapcsán, pontos adatokat kért a polgármestertől, hogy mennyien mondtak fel. A kérdés az azóta elfogadott státusztörvény okán különösen aktuális. A felvetés szemlátomást nem aratott osztatlan sikert a helyi Fidesznél, hiszen azonnal beleálltak Gábrisba, megkérdőjelezték a függetlenségét, és megjegyzik: „hoppmestere, az MSZP-s Fodor Csaba első utasítására ugrik, és politikai hangulatkeltésbe kezd, miközben a Fidesz ajtaján is kopogtatni próbál…”

MIKÓ-BARÁTH György

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.