Az országos átlagnál kevesebb mezőgazdasági tűzeset van Zalában

facebook megosztás

Egy kis odafigyeléssel megelőzhető, hogy a munkagépek vagy a gabonatáblák kigyulladjanak – hívta fel a figyelmet az aratás kezdete kapcsán a katasztrófavédelem. A tűzoltókat idén országosan már 112 mezőgazdasági tűzhöz riasztották, 80 esetben bálák, 26 helyen munkagépek, 6 alkalommal pedig gabonatáblák kaptak lángra. Jó hír, hogy e tekintetben Zala a sereghajtó.

Jóval az átlag alatt van a szabad területen keletkezett tűzesetek száma Zala vármegyében, szögezte le Bangó Szilárd Lóránt. A katasztrófavédelem helyettes szóvivője elmondta: 2021-ben és 2022-ben összesen hat mezőgazdasági tűzeset volt Zalában, idén ez idáig kettő.  

– Az első és legfontosabb, amit kihangsúlyozunk, és ezt számos alkalommal, ahol csak tehetjük elmondjuk: csak kifogástalan állapotú mezőgazdasági munkagéppel menjünk ki a területekre dolgozni. Bármilyen műszaki probléma ugyanis tűzesetet idézhet elő. Tipikus példa szokott lenni, hogy az elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem hiányzik. Ezt egy földelő lánc jelenti, gyakorlatilag, ha feltöltődik sztatikusan az eszköz, akkor ívet húzhat, és begyújthatja a gabonatáblát, vagy a learatott tarlót is akár – nyilatkozta Bangó Szilárd Lóránt, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyettes szóvivője.

A mezőgazdaságban dolgozók jól ismerik az aratási szezon veszélyeit, és rendszerint felkészülnek, odafigyelnek a megelőzésre.

– A betakarítási munkák során – mindamellett, hogy túl vannak terhelve a munkások – tűzveszélyes is. A tűzveszélyességre nagyon oda kell figyelni, főleg napi karbantartásokkal, előzetes átvizsgálásokkal jár, tűzoltó berendezések megléte, hidraulika csövek, minden ellenőrzésével. Ha esetleg egy csapágy túlmelegedése vagy valami olyan történik, ami nem várható, akkor megelőzzük a bajt – mondta el Kuti László mezőgazdasági vállalkozó.

Az aratásban résztvevők ebben az időszakban sokszor napi 10-12 órán át kint vannak a földeken, nem ritkán még tovább, ha az időjárás engedi. A környékünkön is előfordult tűzeset a tavalyi szezonban.

– Tavalyi árpaaratáskor történt a dolog, csapágyat cseréltünk a szecskázónál. Csapágycsere után mértük lézeres mérővel a csapágy melegedését, ami nem mutatott pozitív jelenséget. Utána mentem az árpában durván egy fél hektárt, és kigyulladt a szecskázó tengelye. Leégett a szecskázó, tetemes kárunk keletkezett, de hála Istennek, meg tudtuk oldani az egészet – fogalmazott Sipos Gábor mezőgazdasági vállalkozó.

A mezőgazdaságban dolgozók és a katasztrófavédelem között folyamatos az együttműködés, aratási szemléket, ellenőrzéseket tartanak a hatóság szakemberei a tűzesetek megelőzése érdekében.

V.A.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.