Még guppit is fogtak Zala megyében, de a Csónakázó-tóban nem okoznak problémát az idegen honos vagy inváziós halfajok
Ezek túlszaporodása veszélyeztetheti egy víztest állományának fennmaradását. Az érintett területeken szelektív halászatokkal próbálnak fellépni a jelenséggel szemben.
Az idegen honos és az inváziós halfajokat érdemes két külön csoportra osztani, magyarázta Szépligeti Ferenc. A Zrínyi Horgászegyesület elnöke elmondta: előző kategóriába azok a fajok tartoznak, amelyeket a ’60-as években telepítettek az ország tavaiba. Ezek jellemzően Ázsiából és Észak-Amerikából érkeztek, több esetben beépültek az ökoszisztémába. Ám a túlszaporodásuk már problémát okozhat.
– Például a ’60-as években szintén beérkezett busa a víztestbe kerülve – egy planktonfogyasztó halról beszélünk, ami az őshonos halak ivadékainak a tápláléka –, ilyen módon tud kárt okozni, így szorítja ki az őshonos halakat. De említhetjük a törpeharcsát, az ezüstkárászt, több ilyen fajunk van – emelte ki Szépligeti Ferenc, a Zrínyi Horgászegyesület elnöke.
A halgazdálkodók szelektív halászattal próbálják gyéríteni például a törpeharcsát. Jogszabály is segíti a tevékenységet, ugyanis, ha a horgász inváziós halat fog ki, tilos visszatenni a vízbe. Örvendetes hír az is, hogy a nagykanizsai Csónakázó-tóval kapcsolatban ilyen probléma nincs.
– A busák tekintetében már csak néhány egyed van a víztestben, az életkoruk miatt is lassan már kihalóban lesznek. Minden tavasszal találunk tetemeket és gyűjtünk össze. Hamarosan a busától is meg fog tisztulni a víztest. Ezüst kárászból nem tapasztalunk túlszaporodást, néhány egyeddel találkoznak a horgászok. De mivel ez egy finom, ehető hal, a horgászok el is viszik és a jogszabály sem engedi, hogy visszategyék –tette hozzá Szépligeti Ferenc.
A törpeharcsa abszolút nincs a Csónakázó-tóban, ezzel a problémával nem kell megküzdeni a helyi horgászoknak. Érdekességekkel a megye más területén azonban valóban találkozhatnak a pecázók. Például a hévízi ároknál – tette hozzá Szépligeti Ferenc. A trópusi fajok megjelenése – mint a guppié – a szakemberek szerint az akvarisztikának köszönhető. Valószínűsíthető, hogy a megunt, hobbiból tartott kedvenceket a szabad vízbe teszik egykori gazdáik. A megjelenésük viszont kárt okozhat, információink szerint az illetékesek szelektív halászatokkal próbálják orvosolni a problémát.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)