A szabályok betartásával megelőzhető a kerti tüzek okozta baj

facebook megosztás

A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyfélszolgálatára egyre több érdeklődő hívás érkezik a szabadtéri égetéssel kapcsolatban. Összeszedtük, mire is kell ügyelni leginkább, ha valaki már most szeretne megszabadulni a kertjében felhalmozott növényi hulladéktól.

A belterületen történő égetést önkormányzati rendeletek szabályozzák, melyek világosan meghatározzák, hogy mikor és milyen időpontban lehet égetni. Kérjük, hogy aki belterületen szeretne égetni, az mindenképpen tájékozódjon az adott önkormányzatnál! Ezek a rendeletek nem egységesek, önkormányzatonként eltérnek. Amennyiben egy település rendeletben nem szabályozza az égetést, úgy az adott helyen növényi hulladék égetése tilos!

A külterületi tarlóégetés és vágott növények égetése kizárólag növény-egészségügyi okokból történhet, vagy ha a növényi hulladék megsemmisítése, elszállítása más módon nem megoldható. Itt nem elegendő a szubjektív megítélés illetve pusztán a kényelmes megoldás választása. Ahol nem növény-egészségügyi ok áll a háttérben, vagy egyébként a növényi hulladék megsemmisítése más módon megoldható, ott komoly bírságot vonhat maga után ezek meggyújtása.

Akár belterületen, akár külterületen kívánunk a növényi hulladéktól égetéssel megszabadulni, és ezt egyéb jogszabály megengedi, fontos, hogy:

Mindig száraz legyen a növényi hulladék, amelyet meggyújtunk!

A tűzbe egyéb anyagot, például kommunális hulladékot, autógumit ne tegyünk!

Tartsunk biztonságos távolságot a környező értékektől (épületek, építmények, erdők, fásítások, nádas stb.)!

Ismerjük az adott település égetési szabályzatát!

A tüzet soha nem hagyjuk őrizetlenül!

Tartsunk az égetés közelében megfelelő mennyiségű oltóanyagot (víz, homok, adott esetben tűzoltó készülék)!

Gondoskodjunk a tűz irányításához szükséges kézi szerszámról (gereblye, lapát, vasvilla)!

Ha feltámadó szelet tapasztalunk, azonnal oltsuk el a tüzet!

Az a személy, aki az érvényben lévő szabályokat megszegi, tűzvédelmi bírsággal is sújtható! Ez – az okozott károk megtérítésén túl és az előidézett károk mértékétől függően - húszezertől hárommillió forintig is terjedhet! Javasoljuk, hogy aki ezt el szeretné kerülni, az egyrészt tájékozódjon, másrészt gondolkodjon alternatív megoldásokban, így például a zöldhulladék elszállításában, elszállíttatásában, vagy komposztálásában. Tűzgyújtási tilalom jelenleg nincs érvényben, azonban ha elrendelik, akkor tilos tüzet gyújtani az erdőterületek, fásítások és ezek 200 méteres körzetében.

Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

(Borítókép: gettyimages.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.