Minimum négy és fél éve virít egy horogkereszt a Magyar utca 77. szám alatti ház oldalfalán
A jelenleg lakatlan ingatlan esetében 2018 óta többször cserélődtek a tulajdonosok, ugyanakkor feljelentést senki sem tett az ügyben. A jelkép eltüntetése kapcsán önkormányzati feladat lenne egy felszólítás kiküldése.
A google térképének segítségével vissza tudtuk követni, hogy 2012-ben még ép a ház fala, ugyanakkor a következő felvétel már 2018-ból származik, amin látható a jelkép.
Ezeket a képeket pedig néhány napja készítettük, a falfirka állapota nem sokat változott. Megkerestük az ügy kapcsán Teleki Lászlót, a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnökét, aki elmondta: Kanizsán nem túl gyakoriak az ilyen esetek. A jelzésünk nyomán felvette a kapcsolatot a rendőrséggel, ugyanakkor kiemelte: miután nem közintézmény az épület, jogilag jóval bonyolultabb a rajz eltüntetése.
– Ha magánépületre festik rá, akkor is kellene olyan jogszabály, hogy ezt meg lehessen büntetni. Ami most van, az egy joghézag. Nem vagyok jogász, de ezzel véleményem szerint jogilag foglalkozni kellene, hogy mit lehet tenni akkor, ha magánlakáson, magánterületen van egy ilyen helyzet. Ezzel a horogkereszttel is így jártunk – tájékoztatta stábunkat Teleki László a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
Jogi szempontból az esetet még tovább nehezíti, hogy a firka egyik szára elkopott vagy el sem készült, így nem feltétlenül minősül tiltott önkényuralmi jelképnek. Ráadásul az eset hamarosan elévül.
– Fontos kérdés, hogy mikor került felfestésre ez a „falfirka”. Ennek a bűncselekménynek is van egy elévülési ideje. Ha több mint 5 éve történt, független attól, hogy tényállásszerű-e a cselekmény, akkor elévült. De a falfirka eltüntetése az a tulajdonos dolga lenne – hangsúlyozta Korcsmáros András ügyvéd.
A környékbelitektől megtudtuk, hogy a házat utoljára huzamosabb ideig egy bizonyos Farkas család lakta, azóta gyakorta cserélték egymást a tulajdonosok. Az egyik szomszéd úgy emlékezett, hogy a férfi tagja volt – ahogy fogalmazott – egy „nagymagyar szervezetnek”. Ez a ma már nem túl aktív Magyarok Szövetsége Egyesület lehetett, ugyanakkor az biztos, hogy a horogkereszt a tulajdonosváltás után került a falra, így az kizárható, hogy az eredeti lakó készítette volna. A rendőrségtől azt az információt kaptuk, hogy a rajz eltüntetésére való felszólítás jegyzői hatáskör.
M-B.GY.
(Borítókép: Kanizsa TV)