Változatos programmal emlékeztek Kodály Zoltánra a VOKE-ban

facebook megosztás

Sokszínű műsorral emlékeztek péntek délután az intézmény névadójára a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban. Az érdeklődők kiállítást tekinthettek meg és előadást hallhattak a zeneszerzőről, de több Kodály által gyűjtött népdal is elhangzott az esten.

A vasutas művelődési ház 1954-ben vette fel Kodály Zoltán nevét. Kámánné Szép Terézia intézményvezető szerint megtiszteltetés, hogy a magyar kultúra egyik lejelesebb alakjának emlékét hordozzák és a programjaikkal igyekeznek méltók maradni Kodály örökségéhez.

– Még életében, Kodály Zoltán, 1954-ben hozzájárult ahhoz, - és ez akkor nagyon-nagy szó volt -, hogy felvegye az akkori vasutas művelődési ház az ő nevét. Viszont volt egy kikötése, hogy minőségi kultúrának kell működnie az intézmény falain belül. Én csak remélni tudom, hogy Kodály Zoltán elvárásainak megfelel intézményünk – vélekedett Kámánné Szép Terézia intlzményvezető. 

A rendezvényen fellépett a Kodály Zoltán Énekkar is, akik repertoárjukat olyan népdalokból állították össze, amelyet a zeneszerző országjárásai során jegyzett le. Püspökiné Jámbor Zsuzsanna kórusvezető szerint a kodályi örökséget bizonyítja, hogy a tanítási módszer a mai napig etalonnak számít, azonban a jövő generációnak is át kell adni azt a kultúrát, amit az alkotó és művei képviselnek.

– Véleményem szerint több kulturális rendezvényt kellene tartani, mint például most is, ahol elhangoznak ezek a népdalok. De igazából érzek azért változást, pozitív irányút, mert a gyerekek körében azért kezd egyre népszerűbbé válni a népdal. Azt gondolom, hogy általános iskolás korban kell elkezdeni először ezt megragadni és, hogyha úgy nevelkednek és nőnek fel, hogy ezt hallják és ez a mindennapjaiknak a része akkor szerintem ez egy fontos dolog lenne – mondta el Püspökiné Jámbor Zsuzsanna kórusvezető.

Az est során elhangzó előadásból az érdeklődők megtudhatták, hogy Kodály nevének felvétele különösen nagy tisztesség volt az intézménynek, mert ezt a folyamatot nagyon kevés intézménynek engedélyezte életében, a névadóünnepségre azonban nem tudott eljönni, mivel felesége megbetegedett. Érdekesség, hogy a zeneszerző művei csak az 1930-as években váltak népszerűvé Nagykanizsán és környékén.

– A zeneiskola 1926-ban alakult, és az első olyan koncertet, amelyen Kodály, Bartók és akkori kortárs művek felhangzottak, azt 1933-ban rendezte. Szintén ezekben az időkben elindult országszerte és Nagykanizsán is nagyon komolyan az úgynevezett „Éneklő Ifjúság” mozgalom, amely szintén a kodályi zenepedagógiai módszerek és a kodályi törekvés jegyében történt, hogy legyen a zene mindenkié – nyilatkozta Kocsis Katalin zenetörténész.

A gálaműsor Nagykanizsa Város Vegyeskarásának fellépésével zárult. A rendezvényről bővebb összeállítást láthatnak holnapi, KanizsaKult című magazinműsorunkban.

K.T.



(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.