Filmvetítéssel egybekötött előadással zárult a Hadak útján előadás-sorozat idei éve
Fülöp András hadszíntérkutató előadásával folytatódott a Hadak útján sorozat szerda este a Halis István Városi Könyvtárban. A programon az első világháborúban elesett magyar katonákról tudhattak meg érdekességeket a résztvevők, majd levetítették a témával foglalkozó „Az utolsó lehetőség” című dokumentumfilmet.
Az előadó több mint egy évtizede foglalkozik azzal, hogy segítőtársaival felkutassa a világháborúban elesett, Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett katonák sírhelyeit, valamint hozzátartozóit. A hosszadalmas procedúrát nehezíti, hogy 1945-ben a Vitézi Rendet feloszlatták és aki ilyen kitüntetést kapott osztályidegennek számított a szocializmusban, ami miatt sokan nem is mertek beszélni az utókornak a katonai múltjukról.
– Az a legjobb, amikor eljutok egy jelenkori leszármazottig, ha megvan a telefonszám vagy az e-mail-cím, felhívom és akkor mindig van egy pillanatnyi csend, hogy „igen én vagyok az unoka, dédunoka, hogyhogy keresnek?”. Akkor találkozik a múlt a jelennel, akkor kötöm össze az 1945-től napjainkig történő felejtésnek a folyóját és két partot azzal a híddal, hogy tudtam velük beszélni – nyilatkozta Fülöp András, hadszíntérkutató.
Az eseményen több egykori kitüntetett katona leszármazottja is részt vett. Vadász Annamária személyesen nem ismerhette sem a dédapját, sem felmenője történetét, így lélekemelő érzés volt számára, amikor a kutatás során egyre többet tudhatott meg róla.
– A dédnagypapámról volt egy grafika a falon, tudtuk, hogy vitéz volt, de körülbelül két évvel ezelőttre tehető az az időszak, amikor bepótoltuk azt az ismeretanyagot, amit korábban kellett volna róla tudnunk. Nagyon büszkék vagyunk rá – emlékezett vissza Vadász Annamária.
Az előadás-sorozat eredetileg négy állomásból állt volna idén, ám a szervezők és Fülöp András úgy érezték, teret kell biztosítani ennek az eseménynek. A rendezvényen bemutatták „Az utolsó lehetőség” című dokumentumfilmet, amely a Vas megyei és a zalai kitüntetett honvédek történetével foglalkozik. Az alkotás létrejöttében az előadó is szerepet vállalt.
– A II. világháborús Arany Vitézségi Érmes hősök a fő kutatási területem és láttam, hogy Andrásnál van átfedés, mivel az I. és II. világháborús hősöket egyaránt kutatja. Azóta már egy ilyen, mondhatni baráti kapcsolat kialakult köztünk, felmerült az ötlet, hogy elindult a Hadak útján hadtörténelmi előadás-sorozat és ennek részeként ezt a dokumentumfilmet bemutatnánk itt, a sorozat ötödik állomásaként – tudatta stábunkkal Huszár András szervező.
A Hadak útján előadás-sorozat a tervek szerint tavasszal folytatódik a Halis István Városi Könyvtárban.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)