Felszámolják a Tungsramot
Sikertelenül zárult a hétfői tárgyalás a Tungsram képviselői és a megbeszélésen résztvevő hitelezők között Budapesten. A második csődegyezségi konzultáción az állami tulajdonban lévő EXIM Bank nem fogadta el a cég átdolgozott egyezségi javaslatát, ezzel az ülés véget is ért. A csődeljárásban rendelkezésre álló 6 hónapos határidő november közepén lejár, így a következő lépés a cég felszámolása.
Május óta folytak a tárgyalások a Tungsram és hitelezői között. A cég jogi csapata jelenleg azon dolgozik, hogy a szükséges dokumentumokat a bírósághoz eljuttassa. Ezután elkezdődik a kijelölt felszámolóbiztos felügyeletével a vállalat vagyonának értékesítése. A társaság hivatalos közleménye szerint, a kis és közép vállalkozókból álló beszállítók felé nem tudta rendezni adósságait a hitelezők segítsége nélkül. A vállalat célja továbbra is az egyezségre jutás, ugyanakkor a felszámolás alatt is továbbra is folytatják a működést. A helyzetre való tekintettel újabb 750 dolgozó elbocsájtását jelentette be a cég ma reggel az illetékes kormányhivatal felé, erről tájékoztatták a szakszervezeteket és a dolgozókat is.
– A csődeljárás során tegnap volt úgy tudjuk a második hitelezői tárgyalás, ugye itt a beszállítókkal és egyéb hitelezőkkel volt tulajdonképpen egy egyeztetés és sikertelenül zárult, még pedig azért, mert az Exim Bank nem járult hozzá ahhoz az összeghez amit kapott volna, amit felajánlottak neki a nyújtott hitelért cserébe, gondolom ez jóval kevesebb lehetett, mint amit a Tungsramnak korábban adott, ezt abból is láthatjuk, hogy Nagykanizsa esetében a Tungsram 350 millió forinttal tartozik az idei évben – nyilatkozta Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese.
A nyár elején bejelentett négy ütemben történő leépítések során mintegy 700 dolgozó veszítette el a munkahelyét. Nagykanizsán közülük körülbelül 200 főnek sikerült új munkahelyen elhelyezkedni.
– Az Exim Bank állami tulajdonú, az állam az tulajdonképpen az, aki a Tungsramot ebbe az utolsó fázisba löki és ezzel egy olyan folyamat veszi kezdetét, amikor a megmaradt munkahelyek is veszélybe kerülnek, a még megmaradt pár száz munkahely, az összes beszállító tulajdonképpen várhat a pénzéért továbbra is, ezzel az alvállalkozóknál kanizsai kis és közép vállalkozásoknál további emberek munkája kerülnek veszélybe további cégek sorsa kerül veszélybe – tette hozzá Horváth Jácint.
Balogh László polgármester közösségi oldalán közzé tett nyilatkozatában reagált a cég bejelentésére. A jelenlegi helyzettel kapcsolatban Kupó Csaba, a Nagykanizsai Fényforrásgyár Demokratikus Szakszervezetének elnöke a későbbiekben nyilatkozik Híradónknak. A témával bővebben foglalkozunk Napi Kanizsa című műsorunkban.
K.Vi.
(Borítókép: Kanizsa TV)