Katasztrófavédelem: Óvatosan a tüzeléssel!

facebook megosztás

Az idei évben már negyvenöt esetben vonultak kéménytűzhöz a zalai hivatásos tűzoltók. A tűzesetek döntő többsége megelőzhető lett volna, ha a kémény műszaki állapota kifogástalan lett volna, vagy megfelelő tüzelőanyagot használtak volna. A legutóbb tegnap kellett beavatkozniuk a zalakarosi hivatásos tűzoltóknak egy olyan családi háznál, ahol a kémény belsejében lerakódott kátrány gyulladt meg. Csak a gyors tűzoltói beavatkozásnak volt köszönhető, hogy az épületre nem terjedtek át a lángok.

Szilárd tüzelésű fűtőberendezésben kizárólag elsősorban kezeletlen (festék, lakk, pác, ragasztóanyag stb. mentes), légszáraz keményfát használjunk. Légszáraz a fa, ha 20% alatti a nedvességtartalma, amit úgy érhetünk el, hogy a tüzelésre szánt fát hasítva, fedett szellős helyen tároljuk másfél - két évig. A nedves fa eltüzelésekor a kémény járatában a nagymértékű vízgőz kondenzációja, a kátránnyal, szurokkal együtt lecsapódva a falazaton átszivárog, a lakószobákban barna, sárga bűzös foltosodást okoz. A kémény belső falán lerakódó kátrány pedig kéménytűzhöz vezethet.

A tűzifa mellett szóba jöhet még kisebb mennyiségben papírhulladék vagy veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladék.

Általánosságban elmondható, hogy feltehetően a fűtési költségek csökkentése érdekében továbbra is akadnak olyanok, akik otthoni fűtőberendezéseikben – így például a kandallóban, a cserépkályhában, a vegyes tüzelésű kazánban és a szenes kályhában – égetik el a háztartásban felgyülemlett hulladékokat. Nagyon fontos, hogy szilárd tüzelésű fűtés esetén ne tekintsük szemetesnek a berendezéseinket! Ugyanis a tűzre dobott háztartási hulladékok azon túl, hogy nagymértékben szennyezik a környezetünket és károsítják egészségünket, könnyen életveszélyes állapotokat idézhetnek elő otthonunkban. Amennyiben háztartási hulladékot dobunk a tűzre, úgy a tüzelőberendezés idő előtti tönkremenetelét is előidézhetjük, a szén-monoxid mellett egyéb igen mérgező gázok, gőzök, savhatások is keletkezhetnek, továbbá növekedhet a kéményjáratban (füstcsőben, de akár a tüzelőberendezésben is) a lerakódás, ami kéménytüzet, valamint a rendszer idő előtti tönkremenetelét és a biztonságos működés feltételeinek romlását eredményezi! Környezetünk védelme, egészségünk megóvása és a biztonságos fűtés érdekében kiemelkedő jelentőségű, hogy csak a tüzelőberendezésünkhöz használható tüzelőanyagokkal fűtsünk.

A tüzelőberendezéseket nem szabad túlterhelni, egyszerre sok fát rátenni. Ennek eredményeként nő az elégetlen gázok mennyisége, nő a korom-, kátrány-, szurokképződés, lerakódás a füstjáratokban. Begyújtásnál lehetőség szerint kerüljük a színes papírokat, újságokat! 

A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a lakosság figyelmét, hogy vegyék igénybe a kéményseprői szolgáltatást, ami magánszemélyek részére - ha otthonukba nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet - ingyenes! A kéményseprő azonban csak akkor jön, ha előre időpontot egyezetünk vele telefonon, vagy interneten keresztül!

Baj esetén a 112-es segélyhívó számot kell tárcsázni, és kérni a tűzoltók segítségét!

Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

(Borítókép: langlovagok.hu)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.