A vértanúkra emlékeztek az Aradi udvarban
A 172 évvel ezelőtt Aradon kivégzett 13 honvédtisztre és az első független, felelős magyar kormány miniszterelnökére, Batthyány Lajosra emlékeztek ma az Aradi udvarban a kanizsaiak. A városi megemlékezésen az Éljen VárosuNk! Egyesület képviselői nem vettek részt, ők külön hajtottak fejet az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősi áldozatai előtt.
Az ÉVE-frakció tagjai kora reggel helyezték el az emlékezés koszorúját a vértanúk szobrainál. Berta Krisztián önkormányzati képviselő szerint az akkori nemzetiségi problémákat párhuzamba lehet állítani a mai világ küzdelmeivel.
– Jól látható, hogyha ránézünk az aradi vértanúk többségére, hogy kisebbséghez, illetve nemzetiséghez tartoztak, hiszen kevesebbet hívtak színtiszta magyar nevűnek, mint a többséget. Jól láthatjuk, hogy a 48-49-es idő tájékán sok probléma volt a nemzetiségek és a magyar többségi társadalom között. Viszont jól látható, hogy a nemzetért, a haza szabadságáért össze tudtak fogni. Ebből tudunk párhuzamot vonni, ahol mi is egy szabadabb Magyarországért küzdünk – nyilatkozta Berta Krisztián, az ÉVE önkormányzati képviselője.
A Piarista-iskola teljes diáksága is kivonult az Aradi udvarra és saját műsorral rótták le tiszteletüket a tábornokok előtt. Böszörményi Géza, az intézmény igazgatója rámutatott: ennek a 14 hősnek az élete jól példázza, hogy nem csak magunkért születünk, hanem mások szolgálatára is.
– Azt hiszem, hogy ez az üzenet a mai világban nagyon aktuális. Emellett természetesen, ahogy mindig is gondoltunk rájuk, látjuk az ő életükben a közösségüknek, a hazájuknak a szolgálatát. Azt, hogy önfeláldozóan odaadták az életüket egy olyan közösségért, amiről érezték, hogy nagyobb, mint ők – mondta Böszörményi Géza, a Piarista-iskola igazgatója.
A városi megemlékezés a huszárok bevonulásával kezdődött a Vasemberház udvarában. Az ünnepi műsorban a Hevesi-iskola diákjai működtek közre, akik 1849. október 6-át és az előzményeket elevenítették fel. Balogh László, Nagykanizsa polgármestere beszédében hangsúlyozta: minden nehézség és csapás ellenére a magyar nemzet a hitével és a szabadságvágyával képes volt legyőzni a történelem hullámait.
– Magyarnak lenni azt jelenti, szabadnak lenni e földön a népek otthonául szolgáló Kárpát-medencében, még akkor is, ha Aradon egybeforraszt minket a halál. Mert szeretjük az életet és szeretjük a szabadságot. Ez a szabadságszeretet, ez a magyar hazaszeretet fejeződik ki az aradi vértanúkban. Ők a kapaszkodók az abszolúthoz és a magyar földhöz. Ők a jelképei az összefogásnak, a vállat vállnak vető bátorságnak – fogalmazott Balogh László, Nagykanizsa polgármestere.
Az ünnepség végén a város több szervezetének és egyesületének képviselői helyezték el a koszorúikat.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)