Bőgnek a bikák
Itt az ősz, melyet úgy is tökéletesen beazonosíthatunk, hogy egyes területeken esténként nem csupán ködbe burkolózik a táj, de furcsa hangok is hallhatóak az erdő felől. A szarvasbőgés időszaka ismét elérkezett - ami Zalában szinte egy örömünneppel ér fel - de óvatosságot is kíván.
– Augusztus végén már megszólalnak, hangolnak a szarvasbikák, a korai lehűléssel meg is jött a vágy, az üzekedési kedv, hallani lehet az éjszakai órákban a szarvasbőgést – ezzel a gondolattal kezdte mondandóját Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke.
A következő hetekben egyre erősebb, intenzívebb lesz a szóban forgó természetes folyamat. Várhatóan nem csak éjszaka, hanem időnként áttolódik a reggeli órákra is a természet egyik csodája, és a szarvasok jelenléte.
A vadásztársaságok szempontjából hatványozottan fontos ez az időszak Zalában, amely, mint ismert, nem csupán rendkívül erdősült, de vadban gazdag megye is.
– Gazdálkodás szempontjából ez a legnagyobb bevételi forrása egy nagyvadas társaságnak, vadászati joggyakorlónak. Ilyenkor nagyon sok vendéget fogadunk, megpróbáljuk bérvadászati formában értékesíteni a trófeás vadlövés egy részét. Ez jelentős árbevételhez juttatja a vadászatra jogosultat – magyarázta Góber Zoltán.
A remények megvannak az idei évet illetően, ráadásul a 2020-as szezonhoz képest nyitva vannak a határok, így érkezhetnek a külföldi vendégvadászok is.
– Ezek a szarvasbikák nagyon nagy értéket képviselnek. A vendégvadászok több, mint 50 százaléka külföldi vendég - járványügyi korlátozások most nincsenek érvényben - át tudnak jönni a határon, így tudjuk őket fogadni – hangsúlyozta a szervezet elnöke.
Az aktivitás fokozódik a közutakon, és nem csupán a vadász gépjárművek miatt. Pár héttel ezelőtt az őzek üzekedési időszaka miatt szóltak a hírek a fokozott óvatosság szükségességéről, most pedig a szarvasok okozhatnak nem kívánt balesetet a dúsan erdősült Zalában is. Mint azt a vadásztársaság elnöke elmondta: a vad ebben az állapotban óvatlanabb, nem tart az emberi jelenléttől és bármely más tényezőtől, az ösztönei hajtják.
Azt viszont nem árt tudni, mi a teendő egy esetleges találkozáskor. Erre a kérdésre Takács Tivadar, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője adta meg a választ.
– Szarvasbőgés idején a reggeli illetve az esti, szürkületi időszakban szinte bárhol találkozhatnak vaddal a közlekedők. A fokozottan veszélyes szakaszokat táblák jelzik, ott különösen fontos a helyes sebesség betartása. Ahol közúti táblák nem figyelmeztetnek, ott a terep- és a beláthatóság alapján célszerű mérlegelni, várható-e veszélyt jelentő állatok megjelenése az úton. Ha a járművezető meglátja a vadat, és van elég idő lefékezni, álljon meg, várja meg, amíg az állat vagy az állatok átkelnek az úton. A viselkedésük kiszámíthatatlan, ugrásukra, gyors irányváltásukra bármikor számítani lehet, akár a jármű irányába is elindulhatnak. Ha az ütközést nem lehet elkerülni, erőteljesen fékezzenek, és használják a jármű hangjelzését. Kerülni kell a hirtelen kormánymozdulatokat, irányváltoztatást, mert egy szembe jövő járművel való ütközés, vagy az útról lesodródva egy járműnek való csapódás súlyosabb következményekkel járhat, mint aminek az elhárítására törekedtek – hangsúlyozta a ZMRFK szóvivője.
A sérült vad megközelítése veszélyes is lehet, az esetleg elhullott állat eltulajdonítása pedig bűncselekmény. Az erdőlátogatók - kirándulók, sportolók, gombászok - minden esetben tájékozódjanak elindulás előtt, ugyanis az illetékes vadászatra jogosultnak lehetősége van erdőlátogatási korlátozás bevezetésére – az intenzív vadászati szezonban.
Vincze Adél
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. szeptember 3-án megjelent számában olvasható.