900 éves jubileumot ünnepelt Miháld
Jubileumot ünnepeltek Miháldon is. A település első írásos említésének 900-ik évfordulójára emlékeztek a helyiek a hétvégén. A programok éppen a hagyományok ápolásról, valamint azok megteremtéséről szóltak.
Az almádi monostor oklevelében írtak először Miháldról 1121-ben. A területet pedig azóta is folyamatosan lakták hol kelta vagy avar népek, a 18-19-ik században pedig szlovén családok népesítették be a falut.
– Ha azt nézzük, hogy Magyarország ezeréves, Miháld község pedig 900 éves, akkor gyakorlatilag majdnem az államalapítás óta ez a község létezik. Körülbelül az 1400-as, 1500-as években Miháld község történetében fordult elő, hogy szinte elnéptelenedett a falu. Járványok, pestis dúlt, de újra benépesedett – mondta el Gerő Sándor, Miháld polgármestere.
A programszervezők úgy állították össze az egynapos rendezvényt, hogy méltó legyen a 900 évhez.
– Olyan programokra törekedtünk, ami méltó egy olyan község életében, mint Miháld. Semmiképpen nem akartunk elmenni sem a hakni, sem a szokványos „falunapokhoz”, hanem ez egy emléknap, és tudatni szeretnénk az országgal, hogy Zala megye szívében van egy kis község, ahol igenis a magyarság, a magyar öntudat és a magyar értékek számítanak. Csak olyan programokat hoztunk és csináltunk, amely hagyományteremtő, ápoló és át tudunk adni valamit a jövő nemzedékének – nyilatkozta Iváncsics Zsolt fő szervező.
Ilyen program volt az esti közönségtalálkozó is, ahol olimpikonoktól és neves sportolóktól lehetett kérdezni.
– Első körben nem is nagyon mernek az emberek kérdezni, de egy idő után, amikor már kicsit oldódik a közönség akkor azért jönnek jobbnál jobb kérdések. Nyilván sokszor merül fel az a kérdés, hogy milyen érzés olimpiai bajnoknak lenni. Amire valahogy sosem találom a választ, mert azt igazából meg kell élni és át kell élni – fogalmazott Berki Krisztián, a Magyar Tornaszövetség sportigazgatója.
A sportolók szívesen fogadták a meghívást az eseményre, és szerintük mindenhol szükség lenne ilyen és ehhez hasonló eseményekre, amelyek a falu, a település lakosainak összetartását erősítik.
– Szerintem minden településnek kellene, hogy legyen egy – nem a 900 évet, mert azt nem lehet csak megélni – ilyen összetartó erő, legyenek programok, hogy együtt töltsenek időt. Ezek nagyon fontosak, és legyenek azonos gondolkodásúak – mondta Magyar Zoltán a Nemzet Sportolója.
A falunapot az Orff Ütőegyüttes műsora, valamint Lóki György solymász bemutatója is színesítette.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)