Közgyűlés: elfogadták a városi cégek üzleti terveit
December 31-ig fenntartja a 19-es udvar területét a város, az augusztusi közgyűlésen részt kell vennie a BMSK képviselőjének, elfogadták a városi cégek üzleti terveit – egyebek mellett ezen pontokról döntöttek a képviselők a szerdai közgyűlésen. Az új ülésrenddel és kezdési időponttal zajló ülésen arról is született határozat, hogy amennyiben a vírushelyzet engedi, szeptember 10-11-én a Kanizsa Médiaház szervezi a Város Napját.
Fodor Csaba módosítójának köszönhetően a hat érintett városi cég üzleti tervét egy pontban tárgyalták a képviselők. Ez nemtetszést váltott ki a Fidesz-frakció részéről, ennek Balogh László polgármester és Bizzer András is hangot adott. Az alpolgármester az elrendelt megszorítások kapcsán kiemelte: lehet, hogy hátrányosan érintették a megszorítások a Vagyongazdálkodási Zrt.-t, de ezen lépések kanizsai cégeknek jelenthettek túlélést.
– Az lehet, hogy teher volt a VG. Zrt.-nek, de óriási haszon volt a kanizsai vállalkozók számára. Lehet, hogy az a 40 millió forint nagyon sok cég esetében, az a kedvezmény, amit igénybe vehettek, azt jelentette, hogy a cégek életben maradtak. Nem ment csődbe a pandémia idején. S miután az a cég nem ment csődbe, most újra tud indulni, majd a bérleti díjat befizeti a VG. Zrt.-nek – mondta Bizzer András, Nagykanizsa alpolgármestere.
A vitán részt vettek a városi cégek ügyvezetői is. Fodor Csaba és Horváth Jácint, az ÉVE két vezető politikusa is kiemelte: a pandémia alatti rendkívüli jogrendben aljas módon bánt az önkormányzat a saját cégeivel.
– Természetesen az ügyvezetőknek ezekre a vádakra nem kell válaszolniuk, felesleges vitát gerjeszteni, hiszen a politikai hangulatkeltés a cél. Amit a Bizzer képviselő elmondott expozéjában…Alpolgármester úr! (Balogh László szólt közbe) Önnek. Nekem nem. Majd, ha a többség megválasztja, akkor talán alpolgármester, az, hogy ön kinevezte maga mellé politikai komisszárnak, az az ön dolga – fogalmazott Fodor Csaba, az ÉVE frakcióvezetője.
A Vagyongazdálkodási Zrt.-től elvont összegek mellett leginkább a Kanizsa Rehabot illették kritikával a kormánypárti frakció tagjai, hiszen tudomásuk szerint embereket kellett elbocsátani a cégtől, ráadásul a közgyűlés által megítélt támogatások ellenére ismét mínuszos a cég üzleti terve. Schauta Marcell, az ÉVE önkormányzati képviselője arra világított rá, hogy méltatlan az a kommunikáció, amit a Fidesz-frakció a város saját cégei felé művel, hiszen ahelyett, hogy segítene a vállalatoknak, a sajtóban hozza nyilvánosságra a cégek esetleges nehézségeit.
– Még az üzleti partnereik figyelmét is felhívják, hogy „ez a cég csődbe megy”, hogy „ez szarban van”. Ez felelős tulajdonosi viselkedés? Az ember a saját cégét nem kezdi el lehúzni a sárba. S közgyűlésről közgyűlésre csak ez megy. Ennek a cégnek nagykanizsai, sőt, zalaegerszegi partnerei vannak, export piacra is termel, hosszú távú szerződésük van. Zárt ülésen tárgyaljuk a Netta-Pannoniának az üzleti tervét, lassan eljutunk arra a szintre, hogy a Kanizsa Rehabét is ott kell – tette szóvá Schauta Marcell, az ÉVE önkormányzati képviselője.
Szintén hosszú vitát hozott a már júniusban is tárgyalt, Modern Városok Programhoz kapcsolódó napirend. Balogh László minden idők leghosszabb előterjesztéseként vezette fel, hiszen 2000 oldalnyi dokumentumot kaptak hozzá a képviselők. Hiába a vaskos írás, az Aréna két újonnan alapított cégének üzleti tervét, és a csarnokon kívüli fejlesztések helyzetét sem lehetett megfelelő szinten megismerni az ÉVE képviselői szerint. Bizzer András ellenben ismét amellett érvelt: nyilatkozni kell a BMSK kérdéseiről, és tartani a 19-es udvart, hiszen egy ilyen fontos projektet nem szabad kockáztatni a még meg nem érkezett ütemterv miatt.
– A kormány még nem döntött róla, de valószínű, hogy döntene, ha most pozitívan reagálnánk a feltett kérdésekre. Nem várhatjuk el, hogy ütemtervet idehozzanak, az előkészítő anyagokat pedig csatoltuk az előterjesztéshez, azokat ott láthatják. Én azt gondolom, minden információ a rendelkezésre áll, s egy fontos modern városos programot ne dobjunk el azzal, hogy önök most nem döntenek – mondta el Bizzer András.
Végül az a döntés született, Bodó László módosítójának is köszönhetően, hogy december 31-ig tartja a város a területet, és ezen időpontig meg kell kapnia a megvalósítási tanulmányt, valamint a következő, augusztusi ülésen részt kell vennie a BMSK képviselőjének. Az ülés után Berta Krisztián, önkormányzati képviselő elmondta: erre a programra már sokkal jobban illene a „Modern Városok Hakni” kifejezés.
– 2015 óta kapavágások, a sportcsarnok kivételével, sehol nem történtek, holott már az uszodának is régen állnia kellene. Előttünk volt több mint 200 millió forintnyi tanulmány, s szerettük volna megkérdezni, hogy egyáltalán mi is ez, ki írta alá és miért. Polgármester úrék erre nem tudtak válaszolni, azt mondták, hogy ők sem tudnak erről semmit, hiszen kvázi a BMSK alá tartozik minden, ők tudnak érdemi információval szolgálni, így arra kértük polgármester urat, hogy a BMSK részéről valakit hívjon meg – nyilatkozta Berta Krisztián, az ÉVE önkormányzati képviselője.
Az ülés után szerettünk volna egyéni interjút készíteni Balogh Lászlóval is, a polgármester azonban úgy fogalmazott: ezzel a lehetőséggel még nem szeretne élni.
M-B.Gy.
(Képek: Kanizsa TV)