Kórház trauma nélkül - Bezárt a traumatológiai osztály Zalaegerszegen

facebook megosztás

Június közepén röppentek fel az első hírek arról, hogy komoly bajok lehetnek a Zala megyei Szent Rafael Kórház baleseti sebészetén. Egyszerre hét traumatológus orvos nyújtotta be felmondását, amire akkor a kórház közleményben reagálva azt írta, hogy meg tudják oldani a helyzetet. Július elejére kiderült, nem sikerült orvosolni az orvoshiányt: az osztály működését felfüggesztették, csak járóbeteg ellátást tudnak biztosítani. A műtéti beavatkozásokat igénylő sérülteket Nagykanizsa, Szombathely és Kaposvár kórházai látják el.

Tizenháromból heten távoznak

A kórház honlapjáról származó információ szerint 13 orvos dolgozik a traumatológián, közülük adta be hét a felmondását. Az orvosok az ügyeleti díjak mértékét jelölték meg elsődleges okként, melyet alacsonynak tartanak az elvégzett munkához képest. A kórház vezetése akkor egy közleményben reagált, amelyben azt írták, mindent megtesznek azért, hogy az osztály működése ne kerüljön veszélybe. Azt is megjegyezték, hogy a most távozó orvosok áprilisi bruttó bére 2 millió és 2 millió hétszázezer forint között alakult. Egyébként pedig az intézmény fenntarthatósága érdekében „további bérzsarolásnak nem engednek”. Az orvosok ekkor a telex.hu-nak küldtek el egy reagálást, melyben munkaügyi jogvitának nevezték a kialakult helyzetet. Ezt írták: „A munkaügyi jogvita tartalma nem tartozik a nyilvánosságra, arról a felek nem nyilatkozhatnak érdemben, így mi nem is tesszük, csak annyit jelenthetünk ki, hogy a munkáltatói közleményben foglaltakat visszautasítjuk, és a megfelelő fórumokon kívánjuk a jogainkat érvényesíteni. Mi továbbra is csak gyógyítani szeretnénk a jogszabályoknak megfelelő feltételek biztosítása mellett.”

 Az orvosok mennek, a probléma marad

Július első napjaiban már egyértelművé vált, hogy nem lesz egyezség. Mivel szóban senki nem nyilatkozik az érintettek közül, megint csak a kórházi közleményre hivatkozva írhatjuk, hogy folyamatosan tárgyaltak, de nem sikerült megállapodni.  Zalaegerszegen - az országban elsőként - a megyei kórházban megszüntetik a baleseti sebészeti osztály működését. Úgy szüntetik meg, hogy arról az illetékesek szinte végig hallgattak. Két – az orvosok bérének mértékét központba helyező – írásos tájékoztatáson kívül információt nem lehetett kapni. Nem szólaltak meg sem Zalaegerszeg, sem a megyei önkormányzat vezetői. Az orvosok is tartják magukat ahhoz, hogy ez a munkaügyi vita nem tartozik a nyilvánosságra. Az már persze más kérdés, hogy a kórházi ellátás megszűnése messze nem munkaügyi vita kategória, az már minden zalaira tartozik. 

Ellenzék: érthetetlen és kétségbeejtő

A megyei kórházban kialakult helyzetet az ellenzéki politikusok is csak részlegesen ismerik. Az odavezető folyamatról, a tárgyalásokról, az orvosok konkrét problémájáról, kéréséről, netán követeléséről nem tudnak. A végeredményt ismerik, ami szerintük nem zalaegerszegi különlegesség. Ez bárhol előfordulhatott volna, mert a rendszerben van szerintük a hiba. 

Súlyos gondot jelent, hiszen megyei kórház lévén alapszakma a baleseti sebészet – így kezdte Csidei Irén, a kórház korábbi vezetője, aki azóta a Demokratikus Koalíció képviselőjelöltje az előválasztáson. - Erről semmiféle hivatalos tájékoztatást nem kaptunk. Sem a közvélemény, sem a szakma meg nem szólal, de nem szólal meg a vezetés. 

A kórház közleménye szerint a baleseti ellátás továbbra is működik az intézményben. Ha valaki az elejét olvassa el az írásnak, akkor azt is hiheti, hogy „nem történt semmi, nincs itt semmi látnivaló.” Csak a tájékoztatás végén említik, hogy eközben a kórházban az osztályt próbálják majd újjászervezni, addig pedig csak járóbeteg ellátás működik. 

Kétségbeejtő. Döbbenettel állunk a hír előtt, hogy lehetséges az, hogy egy megyei területi ellátási kötelezettséggel bíró megyei kórháznak nincs traumatológiai osztálya.  Szégyen és gyalázat. Én azt gondolom, hogy most meglátszik, miért volt érdemes központosítani, miért is volt érdemes ezeket a járóbeteg és fekvőbeteg ellátásokat az önkormányzatoktól elvenni. Előbb-utóbb kijönnek ezek a nagy-nagy hibák – ezt már Fodor Csaba, az MSZP területi szövetségének elnöke tette hozzá a történtekhez.   

A zalaegerszegi önkormányzat ellenzéki frakciójának vezetője azt mondta, hogy nem hivatalosan úgy tájékoztatták, már ki is ürítették a baleseti sebészetet a megyei kórházban. 

Volt olyan beteg, akit Nagykanizsára, volt akit Szombathelyre és - információim szerint - volt olyan, akit Kaposvárra vittek ebből az intézményből – sorolta Keresztes Csaba frakcióvezető, aki a DK választókerületi elnöke is. - Nagyon nagy a veszély, hiszen nem tudjuk, ha bárkivel történik valami és a zalaegerszegi kórházba kerül, ott kiderül, hogy komolyabb beavatkozásra van szüksége, akkor hogyan, miként és mikor fog megfelelő ellátást kapni. 

Kerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát is. Szerettük volna megtudni, hogy a három kórház mennyire tudja átvállalni a kieső osztály feladatait. A minisztérium csak a kórház közleményét ajánlotta figyelmünkbe, ez a tájékoztatás erre azonban nem tér ki. Közben az is kiderült, hogy Kásler Miklós miniszter vizsgálatot rendelt el a kórházban, hogy kiderüljön, miként alakult ki az a helyzet, amelynek vége az lett, hogy egy meghatározó ellátást kell egy megyei kórházban szüneteltetni.  

Tar Mihály

Fotó: Tarvízió Produkció

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. július 16-án megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.