Fogy a magyar – Rekordra ugrott tavaly a halálozás
Amióta a statisztika figyeli, nem volt annyira magas az ezer lakosra jutó halálozás, mint tavaly – derül ki a KSH népmozgalomról közzétett jelentéséből. A népesség leginkább Békés, Zala, Nógrád és Somogy megyében csökkent. Győr-Moson-Sopronban viszont a bevándorlás növekedést tudott hozni.
Rányomta bélyegét a koronavírus a demográfiai folyamatokra – fogalmazott meglehetősen finoman a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népmozgalom, 2020 című kiadványában. A hosszú adatsorokból ugyanis – állapította meg az Azénpénzem.hu – kiderül: az elmúlt hetven évben (1941-gyel indul az adatsor) egyszer sem volt annyira magas az ezer lakosra jutó halálozás, mint tavaly.
A születések száma 2020-ban kismértékben, a halálozásoké jelentősen emelkedett – 92233 gyermek született, és 140900 fő hunyt el –, ami felgyorsította a természetes fogyás (48667 fő) ütemét. Utóbbi mutató 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. 2021. január 1-jén száz gyermekkorúra közel 140 időskorú lakos jutott, szemben az előző évi 137-tel.
Tehát még a háborús 1941-et is sikerült 2020-ban felülmúlni. Nem is kevéssel. Akkor ugyanis ezer lakosra 13,2 halálozás jutott, míg a tavalyi adat 14,5 volt. A koronavírus jókora halálozással járó harmadik hulláma pedig csak idén februárban indult. Hiába okolta a miniszterelnök két hete a szokásos rádióinterjúban a magas covidos halálozásért a magyar statisztikai módszereket (ahogy Orbán Viktor fogalmazott, itt nem a covidban, hanem a coviddal elhunytakat mutatják ki), most kiderült, akárhogy is nézzük, nagyon megugrottak a számok.
Jaj, hát mégis jönnek a „migránsok”?
Tavaly a halálozások száma az ország valamennyi megyéjében meghaladta a születésekét. Az ebből adódó természetes fogyás mértéke azonban eltérő volt: az 5 ezrelékes országos átlagnál jelentősen nagyobb – 7,3 és 10,2 ezrelék közötti – volt a népességcsökkenés Békés, Zala, Nógrád és Somogy megyében. Ezt az átlagosnál magasabb halálozási ráta mellett az átlagosnál alacsonyabb születési mutatók is indokolták.
Mint a KSH leírta: 2020-ban az országnak három olyan nagyobb területi egysége volt, ahol a természetes fogyás ellenére a belföldi és a nemzetközi vándorlás együttes hatásának köszönhetően a lakosság lélekszáma ténylegesen gyarapodott. Győr-Moson-Sopron megye közel 10,7 ezrelékes lakosságszám-növekedéséhez az átlagosnál magasabb belföldi és nemzetközi vándorlás egyaránt hozzájárult. A nemzetközi vándorlás az országos átlagnál jobban növelte a népesség lélekszámát Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és BorsodAbaúj-Zemplén megyében is.
Ezekkel büszkélkedtek a statisztikusok
A tavalyi 92 233 újszülött 3,4 százalékkal (több mint háromezerrel) múlta felül a 2019. évi születésszámot – írta le a KSH. A születésszám-emelkedést kizárólag a gyermekvállalási kedv növekedése eredményezte, mivel a szülőképes korú nők létszámának hosszabb távú csökkenése tovább folytatódott 2020-ban is. A születésszám emelkedése mellett nőtt a teljes termékenységi arányszám (TTA) is, az előző évi 1,49-ról 1,55-ra. Szintén nőtt 2020-ban a házasságkötések száma, ennek köszönhetően pedig 18 százalékkal több gyermek született házasságban.
Kovács Marcell, a KSH főosztályvezetője kiemelte: a 2020. évi születésszám-emelkedést teljes egészében a házasságban világra jött gyermekek számának a növekedése eredményezte. Tavaly a gyermekek közel 70 százaléka született házasságban és 30 százaléka házasságon kívül. Ez jelentős változás az egy évvel korábbi 61–39, valamint a két évvel ezelőtti 56–44 százalékos házas-nem házas arányhoz viszonyítva.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett, a csoportos rendezvényeket korlátozó intézkedések ellenére is emelkedett 2020-ban a házasságkötések száma hazánkban. A tavalyi 67 301-re becsült házasságkötés 3,1 százalékkal, több mint kétezerrel múlta felül a 2019. évi értéket. Ennél több házasságot utoljára 1986-ban kötöttek. Csökkent ugyanakkor a válások száma, 2020-ban a bíróságok 15 200 házasságot bontottak fel, ami 14 százalékkal, mintegy 2400-zal kevesebb az egy évvel korábbinál, és ez volt az 1950-es évek vége óta a legalacsonyabb számú válás.
Forrás: Azénpénzem
(Borítókép: Röhrig Dániel)