Túl korán repültek ki a méhek
Tizenöt fokos lehűlés várható a hét második felében, a hőmérséklet-változás nagyon komoly problémákat okozhat a méhészeknek. A szakemberek szerint a kelleténél egy hónappal korábban kirepültek a méhek a kaptárakból, így az állomány egy részének pusztulásához vezethet a változékony időjárás.
A méhek természetes működésük szerint a téli hónapokban csak pihennek és vegetálnak, hogy erőt gyűjtsenek a tavasszal kezdődő munkákhoz, és a következő nemzedék felneveléséhez. Ahogy azonban ez stábunk felvételein is látható: a változékony időjárás becsapta a rovarokat és egy hónappal korábban kirepültek a kaptáraikból. A szakemberek szerint ez sajnos több problémát is okoz.
– Hogyha ilyen időjárások vannak, mint ami az utóbbi években már előfordult, hogy van egy úgymond téli nyár vagy téli tavasz, akkor a méhek elkezdenek fejlődni. Mindenképpen elindul a fiasítás, ahogy a nappalok kezdenek hosszabbodni, de nem olyan mértékben, ami nem kívánatos – nyilatkozta Lipódi László méhész.
Öt-tíz centiméteres hó és mínusz öt fokos hőmérséklet lenne az igazán kedvező – árulta el Somogyi Gyula, aki több száz méhcsaláddal foglalkozik. Hozzátette: ha korán elkezdődik a fiasítás, akkor az állatok az egész télre szánt 5-10 kiló mennyiségű élelmet napok alatt elfogyasztják. Ha pedig újra beüt egy fagyosabb időszak, akkor a méhek kiszórják a fiasításukat és le is gyengülnek.
– A másik nagy problémánk az akácvirágzással kapcsolatban, hogy bár a legtöbben azt hiszik, ha az akác elkezd virágozni, akkor a méhek is elkezdenek gyűjteni, viszont ez nem így van. Ha márciusban visszaköszön a nagyon hideg idő, de a rügyeket előhozta a tavaszias idő az akácfáknál és a gyümölcsfánál is. Az akácnál viszont, ha megpattan a rügy és arra rájön egy fagy, akkor el tud fagyni – mondta el Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhészegyesület elnöke.
A méhészeteknek már tavaly is kedvezőtlenül alakult a tél. A legnagyobb probléma az, hogy a méhek egyelőre nem tudtak alkalmazkodni a változó időjárási körülményekhez.
K.V.
(Borítókép és fotók: Horváth Zoltán)