Pénzbírság vagy börtön járhat az illegális szemetelőknek

facebook megosztás

Súlyosabb következményei lesznek az illegális szemétlerakásnak, ugyanis aki a jövő évtől jelentős mennyiségű hulladékot helyez el törvénytelenül, azt több éves szabadságvesztéssel is büntethetik majd.

Országos szinten komoly gondokat okoz az illegális szemét elhelyezése. Erdőkben, erdőszéleken, szántóföldeken, köz- és magánterületeken egyre több a lerakott hulladék mennyisége. Nagykanizsán és környékén is, újra és újra megjelennek a szeméthalmok, hiába szállítják el súlyos adófizetői forintokból. Az Agrárminisztérium és Zalaerdő Zrt. sajtóközleményéből kiderül, hogy csak az őszi időszakban, az állami erdőgazdaságok 1100 köbméter illegálisan lerakott hulladékot gyűjtöttek össze az általuk kezelt erdőterületen a Tisztítsuk meg az országot! program keretében. Jellemzően vegyes kommunális hulladék kerül ki jogellenesen az erdőkbe, útszélekre, de veszélyes hulladék, gumiabroncs, építési törmelék, zöldhulladék mind megtalálható.

A törvénytelenül elhelyezett hulladékkal komoly és sokszor maradandó károkat okozunk a környezetnek.  Például egy műanyag szatyor lebomlási ideje 100-200 évre tehető, az eldobható pelenkáé 550 év, egy cigarettacsikk pedig 10-12 év. A nem megfelelő tárolás, kezelés vagy elhelyezés esetén a környezetbe kikerülő anyagok a levegő, a talaj, valamint a felszíni és felszín alatti vizek elszennyeződését okozhatják. De nem csak arról van szó, hogy a kezeletlen hulladék károsítja a környezetet, és sérti szépérzékünket, hanem a jelenben történt környezetkárosításnak a jövő szempontjából még nagyobb a jelentősége. Amikor a jelen döntéseit meghozzuk, és aszerint cselekszünk, akkor a jövő generációjáért is felelősek vagyunk. Éppen ezért Magyarország Alaptörvénye a Nemzeti Hitvallásban kimondja, hogy „felelősséget viselünk utódainkért, ezért anyagi, szellemi és természeti erőforrásaink gondos használatával védelmezzük az utánunk jövő nemzedékek életfeltételeit”.

Milyen büntetés jár az illegális szemételhelyezésért?

A jelenleg hatályos törvények szerint is bűncselekménynek minősül, ha valaki veszélyes hulladékot helyez el engedély nélkül, a hatóság által nem engedélyezett helyen. Akit tetten érnek, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés is sújthatja. Azonban novemberben a Kormány benyújtotta az „Egyes energetikai és hulladékgazdálkodási tárgyú törvények módosításáról” szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés elé. A javaslat külön foglalkozik az illegális hulladéklerakók szigorúbb büntetésével, és ennek felügyelésére szakosodott hulladékgazdálkodási hatósági feladatok szabályozásával. 

Úgy alakították ki a javaslatot, hogy elrettentő hatása is legyen. Egyrészt szigorítják a büntetőjogi szankciókat, másrészt pontosítják a szabálysértési körülményeket. 

A hulladékgazdálkodási hatóság ezért lesz fontos, mert a kormányhivatalok keretein belül fog működni, illetve a hulladékgazdálkodási hatóság szakemberei mellett a helyszíni ellenőrzések és bírságok rendezésére engedélyt kapnak a különböző ellenőrök, őrök is. Így az illegális hulladéklerakás ellenőrzése és a helyszíni bírság kiszabása is az ő feladatuk lesz. 

A javaslatban például egy darab gumiabroncs törvénytelen lerakása 100 ezer forint, de ha valaki egy kisebb zsák háztartási hulladékot helyez ki, az 1 kg felett 15 ezer forintot kell, hogy fizessen kilogrammonként. Valamint aki jelentős mennyiségű (1000 kg-ot vagy 10 köbmétert meghaladó mennyiségű) szemetet helyez el, azt 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik. Aki viszont különösen jelentős mennyiségű (10 000 kg vagy 100 köbméter) hulladékot helyez el illegálisan, azt a személyt 5 évre büntethetik. Illetve, ha különösen jelentős mennyiségű veszélyes hulladékot helyeznek ki, akkor akár 8 év szabadságvesztés is járhat. Jelenleg még nem szavaztak a törvényjavaslat elfogadásáról, így még nem tudni, hogy mikor lép életbe, de ahhoz, hogy elfogadják, az országgyűlési képviselők kétharmadának „igen” szavazata kell majd.

Kálovics Rebeka

Fotó: Czigóth Sándor

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.