Kijárási tilalom: a bejárás várható? – Vadak a városban

facebook megosztás

A vadon élő állatfajok megjelenése lakott területen évről-évre visszatérő téma, esetenként probléma. Az apróvad, mint például a róka, jelenléte már szinte megszokott, a laikusok részéről pedig újra felmerült a kérdés: a járványügyi helyzet, a kijárási tilalom miatt elnéptelenedett utcákon vajon lehet-e számítani az erdő lakóinak megjelenésére?

Az internetnek hála, egyre több fotó, amatőr videó bizonyítja azt, hogy a vadállomány egy-egy példánya már nem csupán a falvak kertjeiben, vagy a nagyobb városokhoz tartozó kertvárosokban jelenik meg. „Vuk leszármazottait” például már Nagykanizsa belvárosában is észlelték.

– Azt kell mondanom, ez már teljesen általános, és megszokott jelenség. A korábbi időszakban persze nem volt korlátozva a mi mozgásunk, tehát az ember éjszakai jelenléte 0-24-ig rendszeres volt a város területén. A vadon élő állatok észlelése így jóval kevesebb számban volt. Én azt gondolom, most, amikor megszűnik az emberi jelenlét az utcákon, ezek az állatok - főleg a kisebb ragadozók - kicsit bátrabbá válnak. Nyilván táplálékot keresnek. Amúgy is egy őszi-téli időszakban vagyunk, ami gyakorlatilag felkészülést jelent számukra. Az említett kisebb ragadozók sok esetben bejönnek a városba táplálékot keresni, átnézik az emberi hulladékot, a számukra hasznosítható dolgokat megpróbálják megszerezni. Ezért egy kissé megnőtt az észlelések száma, - de ez nem azt jelenti, hogy megnőtt az egyedszámuk. Az észlelés lesz egy kicsivel magasabb ebben az időszakban – mondta el Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke. 

A városlakó számára viszont több esetben riadalmat okoz, ha az utcán szembe találja magát a szimatoló, esetleg settenkedő, vörös, lompos farkú ravaszdival. Adott a kérdés, hogyan viselkedjünk, mit tegyünk egy ilyen helyzetben?

– A vadon élő állat jobban tart az embertől, mint ahogy tart az ember tőle – szögezte le Góber Zoltán. – A normális viselkedés és reakció az, hogy próbálja kerülni az embert. Én azt gondolom, ebben az esetben nem kell félni, ez az állat keresi a kiutat, a búvóhelyét, ahol az ember elől el tud tűnni. Ha megzavartuk például egy zsákmányszerző körútján, hagyni kell, hogy visszavonuljon abba a környezetbe, ahonnan jött. Egy másik eset, amikor ez a viselkedési forma feltűnően zavaros, szemmel láthatóan úgymond nem normális. Ilyenkor felmerülhet a kérdés, az állat esetleg beteg, vagy éppen sérült. Mindenképpen javasolt, hogy ne fogjuk meg ezeket az állatokat, ne közelítsünk hozzá, a városokban erre való a gyepmesteri szolgálat, falvakban pedig a mezőőrök – hangsúlyozta a vadásztársaság elnöke.

És következzen az a kérdés, amelyet a szakértők, a vadászok meg is mosolyognak: az elnéptelenedett városokban, utcákon, lehet-e számítani arra, hogy besétál egy-egy őz, vagy szarvas?

– Erre nem fog sor kerülni. Az biztos, hogy a kevés éjszakai zavarás miatt a mozgásuk nyugodtabbá válik, tehát már korábban, alkonyat táján, még világosban látjuk ezeket az állatokat. Több lesz az észlelése ezeknek a nagyvad fajoknak is. De hogy bejöjjenek a városba.... azt gondolom, ez egy kicsit bátor feltételezés lenne. Csak abban az esetben kerülhet erre sor, ha az a nagyvad meg van riasztva, be van hajtva, valami elől esetleg menekül, erre már volt példa – mondta Góber Zoltán.

A nagyvad lakott területre merészkedésének már jelei, sőt nyomai is vannak. Az elmúlt hetekben több vadbaleset történt a nagykanizsai, illetve környékbeli közutakon. Ilyenkor minden esetben elsőként a rendőrséget kell értesíteni, a hivatalos szerv pedig felveszi a kapcsolatot a terület vadgazdájával, az illetékes vadásztársasággal.  

Vincze Adél

Fotó: Czigóth Sándor és internet

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.