Lehetőségek a PEN-en
Már javában zajlik, s egészen 2021. február 15-ig tart a felsőoktatásban a beiskolázási időszak. Eddig az időpontig kell ugyanis eldönteni a felsőoktatásba jelentkezőknek, hogy szeptembertől hol szeretnék folytatni tanulmányaikat. A választás a továbbtanulók kezében van, a lehetőségek Kanizsán is adottak.
A világjárvány természetesen a felsőoktatásban is komoly változásokat generált, így nem csak a hallgatók és az oktatók, hanem a különböző rendezvények is a virtuális térbe költöztek.
Vajon mennyire volt egyszerű ismét a váltás? – kérdeztem a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszának igazgatóját.
Az elmúlt időszak legnagyobb kihívása, hogy meg kellett tanulnunk alkalmazkodni a villámgyorsan változó körülményekhez és feltételekhez. Ez az oktatás területén is - itt természetesen nem csupán a felsőoktatásra gondolok - rengeteg új szempontot jelent. A kampusz fennállásának elmúlt húsz évében nagy gyakorlatot szereztünk már abban, hogyan reagáljunk a minket érintő változásokra, a munkaerőpiacot követő folyamatokra a képzési struktúra átalakításával, a jogszabályi környezet változásainak követésével. Ez a helyzet azonban teljesen más, hiszen most a kollégák és a hallgatók egészsége a tét – mondta Tóth-Kaszás Nikoletta kampuszigazgató.
Tóth-Kaszás Nikoletta kampuszigazgató.
Fennakadás nélkül, gyakorlottan vágtak bele az online térben folytatott tanulmányokba a hallgatók?
Igen, a digitális oktatásra való átállás nem okozott különösebb problémát, mivel a tavaszi időszakban már átestünk a gyerekbetegségein. Itt is, mint ahogy a fizikai oktatásban is, előnyt jelent a kisebb hallgatói létszám. Sokkal könnyebb kapcsolatot tartani és odafigyelni a hallgatókra egy kisebb közösségben, mint ott, ahol egy-egy tanulói csoport eléri a 100-150 főt. A kollégák most is mindent megtesznek annak érdekében, hogy a hallgatók semmilyen hátrányt ne szenvedjenek a digitális átállás miatt. Az egyetlen dolog, amit nem tudunk megoldani és az online térben kiváltani, azok az elmaradt egyetemi rendezvények. Sajnos nemcsak ebben jelent különösen nagy nehézséget a fizikai kontaktus hiánya, hanem a leendő hallgatóink, a jelenleg végzős középiskolás diákok megszólításában is.
Ugye február 15-ig lehet jelentkezni a szeptemberben induló képzésekre, tehát addig kell úgymond kínálni a PEN lehetőségeit?
Most lenne a beiskolázási időszakunk legintenzívebb periódusa. Normál esetben ilyenkor látogatják a beiskolázásért felelős kollégáink és a szakokat népszerűsítő oktatóink Zala, Somogy és Vas megye középiskoláit. Az elmúlt évek alatt több ezer kilométert mentünk. Szerencsére nagyon jó kapcsolatban vagyunk a három megye iskoláival, sok olyan intézmény van, ahová minden évben visszavárnak bennünket. Ezt a lehetőséget most mindenkinek el kellett engednie, így ezt az időszakot is az online térben próbáljuk megoldani, nemcsak mi, hanem minden oktatási intézmény, amely számít a továbbtanulókra. December 8-án lesz az első digitális nyílt napunk, ide előzetes regisztrációval várjuk az irántunk érdeklődőket. Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy az összes lényeges információ eljusson azokhoz, akik velünk képzelik el a jövőjüket – hangsúlyozta a kampuszigazgató.
Jaskó Szilárd, az Alkalmazott Informatikai Tanszék vezetője
A Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszának egyik alappillére kezdetektől az informatika.
Az elmúlt években beváltotta a szak a hozzá fűzött reményeket? – vetődik fel a kérdés, amelyre már Jaskó Szilárd, az Alkalmazott Informatikai Tanszék vezetője válaszolt.
Az informatika térnyerése egyre szédítőbb gyorsasággal terjed a világban. Ez látszik abban is, hogy az utóbbi években rendkívüli módon megnőtt a munkaerőpiaci igény a végzett informatikusok iránt. Természetesen ez a kezdő fizetésekben is megmutatkozik, hiszen egy jó szakemberre nagyon sokat áldoz az adott cég. Ilyen szempontból rendkívül szerencsés helyzetben vagyunk, mivel a hozzánk jelentkezők nagy részének nem kell sokat magyarázni, hogy miért jó ez a szakma. Sokan közülük az érettségi előtt is már nagyon határozott elképzeléssel rendelkeznek. Inkább abban tudunk segítséget nyújtani, hogy melyik szakon, milyen képzési formában érdemes tanulni, hiszen szerencsére már a szakirányokban is bőséges a választék.
Melyek a legnépszerűbbek?
Nagykanizsán a hangsúly az ipar 4.0-hoz kötődő irányokon van, ami azt jelenti, hogy céges partnereinkkel együtt ismertetjük meg a hallgatóinkat azokkal a gyártási folyamatokkal, amelyekben nagyon nagy hangsúlyt kap az informatika, az ipari robotokkal való együttműködés. Ehhez most már egy jól felszerelt ipari laborral is rendelkezünk, így nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is betekintést nyerhetnek ezekbe a folyamatokba már itt helyben is a kampuszon. Tehetséggondozó programunkkal pedig kiemelt figyelmet tudunk fordítani a képzés ideje alatt azokra, akik a későbbiekben akár a kutatásfejlesztésben, az ipari innovációban vagy a tudományos munkában képzelik el a jövőjüket.
A pandémia az élet számos szegmensét térdre kényszerítette, az egyik leglátványosabb változáson talán a turizmus esett át. A Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszán mindig is népszerű volt ez a szakterület, de vajon mi lehet a jövő?
Ebben a helyzetben azt mondani egy végzős középiskolásnak, hogy a nehezen megszerzett pontszámait váltsa turizmus-vendéglátás szakra elég meredek dolog, én is érzem – kezdte Németh Kornél, az Alkalmazott Gazdálkodási Intézet vezetője.
Németh Kornél, az Alkalmazott Gazdálkodási Intézet vezetője
Mi teheti mégis vonzóvá most ezt a szakmát?
Például az, hogy a nálunk végzett hallgatók - főleg azok, akik duális rendszerben tanulnak - az egyetemen eltöltött idő alatt beleláthatnak olyan folyamatokba, mint egy négycsillagos szálloda belső működése. Vagy az, hogy megtanítjuk őket arra, hogyan indítsanak el egy saját vállalkozást, illetve, hogy olyan dolgokról is beszélünk, sőt szervezünk konferenciát, mint a turizmus-biztonság témaköre. Kevesen tudják vagy gondolják, hogy ezt a szakot nem könnyű elvégezni, hogy már a bejutáshoz több mint 400 pontra van szükség, hogy a diploma megszerzéséhez rendelkeznie kell két nyelvből szakmai nyelvvizsgával. Amit cserébe adunk, az egy piacképes közgazdasági diploma, rengeteg hasznos és hasznosítható ismeret rendezvényszervezésből, szállodai menedzsmentből, Magyarország turisztikai attrakcióiból, fenntarthatóságból, és persze még sorolhatnám azt a rengeteg izgalmas dolgot, amit tanítunk a hallgatóinknak.
Ezt a szakot más képzési struktúrában is meg lehet jelölni?
Igen, ha kevesebb a pont, akkor sem kell lemondani az álmokról, mivel felsőoktatási szakképzésben is hallgatható négy félévben, aminek a végén szintén van szakmai gyakorlat. Ez a szakma nagyfokú rugalmasságot és alkalmazkodóképességet kíván, amit most be is bizonyít a turisztikai ágazat, hiszen rengeteg szálláshelynek, hotelnek, fürdőnek, étteremnek kell alternatívát találni arra, hogy nem fogadhat vendégeket. Az is látszik, hogy nagyon sokakban megvan ez a rugalmasság és kreativitás, és persze az is, hogy mennyire megviseli az embereket, hogy nem tudják igénybe venni ezeket a szolgáltatásokat. Egyszóval azt gondolom, hogy azokra a szakemberekre, akik a turizmus-vendéglátásban képzelik el a jövőjüket, mindig lesz igény – fogalmazott Németh Kornél.
A nagykanizsai kampusz egy másik, manapság népszerű képzése a vízhez kapcsolódik, hiszen a vízkezelés, a víztisztítás a mai kor alapkövetelménye.
A XXI. század egyik legnagyobb és legfontosabb kihívása az ivóvíz minősége, valamint a szennyvizek kezelése, újra hasznosítása. A nálunk végzett rendszerüzemeltetési szakemberek a hazai és nemzetközi munkaerőpiacon is nagyon jó esélyekkel indulnak, mivel számos túltelített szakmával ellentétben ezen a területen még szükség van jól képzett szakemberekre – mondta Berta Renáta, a PEN kampuszigazgató-helyettese.
Berta Renáta, a PEN kampuszigazgató-helyettese
A végzett szakemberek Nagykanizsán is hasznosítani tudják tudásukat?
Aki helyben szeretne maradni, annak is kínál a piac lehetőségeket, hiszen Nagykanizsán és környékén több vízkezeléssel foglalkozó cég van, valamint több vállalat is üzemeltet valamilyen vízkezelő rendszert, a Vízműről nem is beszélve. 2019 szeptemberétől nagyon sok előkészítő munka után sikerült elindítanunk a vízügyi képzésünket alapszakon, sőt amennyiben tudunk fogadni külföldi hallgatókat, angol nyelven is elérhető lesz a szak. Elviekben már most is hallgatható angolul, tehát ha valaki tudatosan nemzetközi karrierre készül, mi megadjuk a lehetőséget a felkészülésre. Még egy nagyon fontos érv mellettünk: 2014 óta működik a kampuszon a Soós Ernő Kutató-Fejlesztő Központ, amely folyamatosan bővül kutatási területekkel, szakemberekkel és eszközökkel egyaránt. A Víztechnológiai Kutatócsoportban dolgozó kollégák közül néhányan az elsők között vettek részt a COVID19 megbetegedést okozó vírustörzs szennyízből történő kimutatásában. Ebből is látszik, hogy nemcsak számos területen kamatoztatható az itt szerzett tudás, hanem a tudományos pályára álláshoz is biztos alapot nyújt- emelte ki Berta Renáta.
A Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampusza által meghirdetett szakokról érdemes tájékozódni az intézmény honlapján, illetve a felvi.hu felületen.
Vuk Anita
(Fotók forrása: PEN)