A legfontosabb a fejlődés...! – 1 milliárd 309 millió forintos EU-s támogatást nyert Nagykanizsa

facebook megosztás

Az energetikai pályázatnak köszönhetően a város tizenegy intézménye újulhat meg. A hírrel kapcsolatban Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő Dénes Sándornak és Rodekné Hederics Erikának, a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. korábbi ügyvezetőjének mondott köszönetet. Az ÉVE közösségi oldalán több posztban is kifejtette, hogy az előző vezetés előkészületi munkái miatt mintegy 40 millió forintot kellett visszafizetnie a városnak ezen projekt kapcsán.

Bár minket - minden él nélkül írhatjuk már azt, hogy szokás szerint… - nem hívtak meg arra a sajtótájékoztatóra, amit Cseresnyés Péter, Balogh László, Nagykanizsa polgármestere és Dénes Sándor volt polgármester, a Batthyány Lajos Gimnázium igazgatója tartott, de a sütis weboldalon leírtak szerint az államtitkár így fogalmazott: szeretném megköszönni Dénes Sándornak, a város korábbi polgármesterének és Rodekné Hederics Erikának, a városfejlesztő cég korábbi vezetőjének, hogy nagyon kemény, kitartó és hosszadalmas munkával elérték a pályázati feltételek megváltoztatását. Erre azért volt szükség, mert a korábbi feltételeket az épületek - nemcsak a kanizsaiak, hanem más megyei jogú városok épületei - a korszerűsítés után sem tudták volna teljesíteni. Az ő munkájuknak köszönhetően megváltoztak az indikátorok, és így több mint egymilliárd forintot lehet most a korszerűsítésre elkölteni.

Arról, hogy nyert a projekt, elsőként - október 21-én - az Éljen VárosuNk! Egyesület számolt be a közösségi oldalán. Másnap a már említett sajtótájékoztató kapcsán született írásokra is reagált a többséget adó frakció a Facebookon. Egyebek mellett leírták, hogy a városfejlesztő előző vezetőjének komoly munkája miatt kellett a városnak visszafizetnie 40 millió forintot a korábbi bukott pályázatnál. Amikor ezt az információt Balogh László meghallotta a hivatal első emeleti tárgyalójában, olyan fehérré változott, mint a tárgyaló fala. Ilyen előzmények után beszélgettünk a nyertes projektről Horváth Jácinttal, az ÉVE frakcióvezető-helyettesével, aki hangsúlyozta: a legfontosabb az, hogy a város egy 1.3 milliárdos projekttel lesz gazdagabb.

– Teljesen mindegy, hogy az egyik vagy a másik önkormányzat kezdte el, készítette elő, s adta be ezt. A legfontosabb, hogy végre megvalósul a Batthyány-iskolának az energetikai felújítása. Rengeteg probléma van az épület fűtésével, rosszak a fenntartási költségei. A többi intézménybe is napelemes rendszert szerelnek fel, ami azért is pozitív, mert környezetbarát, valamint olcsóbb lesz így az üzemeltetésük. Szerintem a városlakók számára teljesen másodlagos kérdés, hogy ki nyújtotta be ezt a pályázatot. Ugyanakkor tény és való, hogy volt korábban egy projekt, amit tavaly vissza kellett adni. Bár ígértek ráemelést, s azt, hogy ezzel megvalósulhat. Aztán sem a kormányzat, sem a képviselőink nem tudták elintézni, hogy ez megtörténjen. Ezért tavaly vissza kellett fizetnünk azt a támogatást, amit korábban nyert a város. 40 millió forintot pedig, amit a tervezésre költöttünk, vissza kellett adni a kincstárnak. Sajnos ez a pénz már elveszett, s ezt nem is fogjuk tudni a későbbiekben sem elszámolni.

Ugyanakkor idén, a jelenlegi önkormányzat egy újabb projektet készített elő, ezt 2020-ban kezdtük el tervezni. Hajlandóak voltunk még ebben a szűkös költségvetésben is, amikor vírushelyzet van, s minden esetben meg kell nézni, hogy mire adunk ki pénzt, 40 millió forintot rááldozni erre, bízva abban, hogy sikeres lesz a júniusban benyújtott pályázatunk. S siker is koronázta – fogalmazott a

frakcióvezető-helyettes. A projekt legfőbb és legszükségesebb eleme a BLG energetikai korszerűsítése, ugyanakkor ennek az uniós pályázatnak köszönhetően négy óvodában, három bölcsődében, a NESZI-ben, a HSMK-ban és a városi könyvtárban is lesznek fejlesztések.

– A többi intézményben javarészt napelemeket szerelnek fel a szakemberek. Jó pár intézmény esetében volt már az elmúlt években komplett energetikai felújítás, s természetesen olyan is van még, amely egyelőre várat magára. Ezek a napelemes projektek meg fognak valósulni. S az óvodák - ellentétben az iskolákkal - városi működtetésben vannak, így ez a város költségvetésére is jó hatással lesz. Szerkesztőségünk természetesen nyitott arra, hogy az üggyel kapcsolatban az érintettek véleményét - amennyiben azt felénk jelzik - szintén közöljük.

Mikó-Baráth György

Fotók: Horváth Zoltán

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.